|
|
|
|
Návštěvy
Celkem:556919
počítadlo ALAWARE.CZ
|
Kvásek kontinuálně udržuji více jak dva a půl roku. Začalo to někdy v březnu, dubnu r. 2020, kdy v obchodech vlivem kovidové krize došlo droždí, na kterém jsem dřív pekával chléb a mazanec. Prostě nebylo. Vůbec. Po mnoha experimentech se mi podařilo založit kvásek, ze kterého těsto nakynulo a šlo upéct. První těsta kynula i 4 a více hodin. Po dvou letech šlechtění kvásku mi těsto na chleba nakyne za cca 2,5 - 3 hodiny a těsto na veku za cca 3 - 4 hodiny. A od pohledu je mnohem nakynutější než z prvních verzí kvásku.
Kvásek si se mnou zažil i velmi nepěkné chvíle. V prosinci roku 2021 celá moje rodina lehla na kovid během tří dnů. Byla to nejspíš verze delta, která nás zkosila. Nemoc mě a mou ženu zneprovoznila natolik, že jsem nejen nebyl schopen péct, ale ani přiživovat kvásek. Nakonec mě s pokleslým kyslíkem a oboustranným kovidovým zápalem plic odvezli do nemocnice a kvásek nebyl přikrmován víc jak týden. V nemocnici skončila také tchyně a švagr, žena byla zcela vyčerpána nemocí. Jídlo připravovala desetiletá dcera, která se ujala také oživování kvásku a co mě nejvíce šokovalo, s nápovědou od nemocné maminky dokázala upéct malý chléb.
Když jsem se vrátil z nemocnice, kde jsem viděl spoustu utrpení a také vnímal smrt, uvítal mě malý čerstvý chléb, což mě potěšilo a dodalo psychické síly se z nemoci dostat.
Kvásek rozdělávám ve dvou sklenicích, aby se mohlo péct 2x týdně. Onehdá přežil jen jeden kvásek, ze kterého vznikly opětovné dva kvásky. Kontinuita byla tedy zachována, ale pevně věřím, že stejně jako já, má i kvásek na ono období traumatickou zkušenost, protože velmi hladoval.
V následujícím textu shrnu své nejlepší zkušenosti s přípravou kvásku, jak jsem se to naučil.
Aneb - nepodporujte systém naložený na údajně nekonečném ekonomickém růstu, začněte růst sami!
kliknout a zobrazit celý článek..... 27.10.2022,19:41
|
| Druhů baterií existuje velké množství. Následující text si neklade za cíl shrnout všechny, ale zejména ty, které jsou prospěšné pro survival aktivity. Nejprve pojmy - rozlišujeme baterie versus akumulátor. Baterie je zpravidla takový typ zdroje elektřiny, která byla již vyrobena nabita, kdežto akumulátor se nejprve vyrobí vybitý a poté se musí nabít elektrickou energií. Osobně - protože nejsem elektrikář - si můžu dovolit a také dovoluji nazývat baterií cokoli, co obsahuje využitelný elektrický proud při určitém napětí, i kdyby to bylo jablko nebo citron, které také, za určitých okolností mohou fungovat jako zdroj elektrické energie. :-) Nicméně ovoce prozatím vynecháme. Tak špatně zatím na tom společnost není, stále vyrábí kapacitnější zdroje elektřiny :-).
Baterie AAA
R03, LR03, HR03, MN2400, AM4, UM4, UM-4, HP16, 24A .
Mikrotužková baterie.
rozměry průměr 10,5 x výška 44,5 mm.
Mikrotužkové baterie patří k nejpoužívanějším.
Nejčastěji se vyrábí zinek-uhlíkové, zinek-chloridové, alkalické, lithiové (Lithium) a dobíjecí (NiMH).
U dobíjecích baterií je běžné napětí 1,2 V, u klasických 1,5 V.
Použití: dálkové ovladače, svítilny, hodiny, vysílačky (PMR), holící strojky, hračky atd.
Na stole mám alkalickou baterii SUPER LONGLIFE, GoldenPower, Vinnic a Josan. Neuvádí se u nich jejich kapacita v mAh, což je škoda, takže vlastně nevím, na čem jsem. Od těchto typů baterií se pomalu ustupuje, v budoucnu by se měly používat jen nabíjecí "akumulátory".
Co se týká nabíjecích akumulátorů, tak používám:
kliknout a zobrazit celý článek..... 22.10.2022,12:08
| A tak došlo k tomu, že v našich dnešních knihovnách, které jsou určeny pro obecné obyvatelstvo, je většina knih vylhaných. Jsou to smyšlené příběhy, které nám mají vylepšit bezútěšnou realitu přelidněné, zabordelizované, „skřety“ ovládnuté planety, kde konzumem, růstem a výrobní hyperproduktivitou posedlé lidstvo čeká na svůj Soudný den. A pokud se vezme historická inspirace, je stokrát přepsána, přebásněna, přeformulována tak, aby byla líbivá, a aby se to „dobře prodávalo“. Přitom, proč bychom si měli vymýšlet, když skutečná pravda o lidské historii je tak zajímavá...
Jak se historicky ukazuje, nevhodným formátem pro dlouhodobý zápis informací je médium, které podléhá rychlé zkáze, vodě nebo požáru. Mezi taková média patří právě papír, ale také veškeré digitální nosiče jako pevné disky, flash paměti, cd a dvd disky. Naopak, médium, které je schopno udržet informaci po tisíce let je kámen, ale také hliněná destička ztvrdnutá žárem. Tady vypálení knihovny nepomůže, jak mají ve zvyku fanatičtí ničitelé lidské historie, kteří se vyskytují v každé lidské generaci bez ohledu na aktuální společenský systém. Díky tomu, že v dávné minulosti vznikaly hliněné destičky, nezničilo fanatické pálení desetitisíce starověkých záznamů z knihovny krále Aššurbanipala v Ninive (25 000 popsaných hliněných tabulek). A tyto záznamy dosahují stáří vyššího jak 2600 let a leckdy jsou opisem mnohem starších pramenů. Sumerský královský seznam nalezený na místě starověkého města Nippuru dosahuje stáří vyššího jak 4000 let. A to byla těžká čára přes rozpočet všem fanatickým a barbarským ničitelům naší skutečné minulosti. Zapálili, zasypali, ale místo toho, aby destičky shořely a rozpadly se, ony se vytvrdily a písmo na nich přežilo věky. To je opravdový zázrak.
To byl skutečný „podraz“ falšovatelům lidské historie. S tím nepočítali. Z daleké minulosti vyvstal obraz natolik fantastický, že by se za jeho vykreslení nemuseli stydět ani takoví velikáni („výmyslové“) vědecko-fantastické literatury jako byl Stanislaw Lem, Isaac Asimov nebo Jules Verne. Ovšem, když byla skutečná pravda zakryta, museli jsme se k pravdě přiblížit svou fantazií. A jak se později ukázalo, fantazií, která se blíží reálným vědeckotechnickým možnostem. Z tohoto důvodu bych původní žánr vědecko-fantastické literatury úplně nezatracoval, pokud autor při tvorbě nezapomene na první část označení tohoto žánru.
Co informačně zbude po dnešní době? Vzhledem k tomu, že kámen používáme pro záznam informací většinou na náhrobcích a pomnících, tak asi jen ty náhrobky a pomníky. kliknout a zobrazit celý článek..... 19.10.2022,20:39
| Po dvou a půl letech pokračuji v seriálu TÝDEN NA TRAGICKÝCH ČESKOMORAVSKÝCH SILNICÍCH. Koukám, že uplynula docela dlouhá doba. Roušky, kovid, respirátory, děs, běs. Míň jsem jezdil, pak asi měsíc s Kovidem, z toho deset dní v nemocnici. Zajímavá zkušenost, o které napíši někdy jindy a někde jinde. Ale ty čechystánské silnice - to je seriál, který nekončí! Tak jedeme! kliknout a zobrazit celý článek..... 18.10.2022,19:04
| Řešením pro čas krize je být maximálně soběstačný. Kdo je soběstačný v maximální možné míře, ten krizi přežije, protože má vliv na to, co s ním bude. Kdo soběstačný není, ten si musí trpělivě počkat, jak to s ním dopadne, jak s ním naloží jiní a jak skončí.
Jan Keller
kliknout a zobrazit celý článek..... 16.10.2022,16:28
| Na díle "Bohové a my" jsem pracoval přes tři roky. Dílo je neustále živé, doplňováno o nové poznatky. Jednou za čas zápisy uzavírám a tisknu pro vlastní potřebu a potřebu mé rodiny. Dnes úplně poprvé začínám obsah zveřejňovat právě zde na tomto webu. Dílo je rozsáhlejší, částí tedy bude poměrně dost. A o čem to bude?
"Bohové a my" odkrývá minulost lidstva, zjišťuje dávnou přítomnost bohů a předkládá informace k posouzení čtenáři. Obsahuje velké množství citací a zdrojů, obsahuje shrnutí náhledů na historii lidstva rozličných civilizací, aby se došlo k rekapitulaci historie pod názvem "Shrnutí poznatků a malá kronika lidstva". Je to tedy částečně pokus osvěžit naši paměť, která byla vymazána přírodními katastrofami, i naší vlastní destruktivní činností. V dalších částech se zabývám bohy, kdo byli, jak vypadali, co uměli, co lidstvu zanechali. A závěrem se zabývám různými tématy - programování člověka, mimozemské pohádky, odrazy minulosti do přítomnosti.
Nastudoval jsem si velké množství materiálů a série článků "Bohové a my" je jejich shrnutím spolu s mým komentářem.
Tak tedy začínáme.
Ten muž, jejž štědrost šlechtí, přichází do popředí; mrtvé je srdce živé, co na modlitbách sedí. Sa’dí (13. stol. n. l.)
zdroj: Rypka, Kusíčková: Po cestách Alláhových (1948, Symposion)
Psí povaha je špatná, to každý jasně vidí, ale psí špatnost nesmí vycházet od nás – lidí. Sa’dí (13. stol. n. l.)
zdroj: Rypka, Kusíčková: Po cestách Alláhových (1948, Symposion)
„Náš život“, pravil Alí, „jen v Něm je zachován, od početí a dětství střeží nás Bůh náš Pán“. „Je-li to tak“, pravil žid, „pak ti nic nebrání: vrhni se z této střechy, ať Pán tě ochrání; pak tvoje ujištění za pravdu budu mít – ne slovy, jenom činem můžeš mě přesvědčit.
Maulaví (13. stol. n. l.)
zdroj: Rypka, Kusíčková: Po cestách Alláhových (1948, Symposion)
„Na vrcholky rozvalin prastarých vystup, kolem se procházej, na lebky bědných i mocných pohlédni! Kdo z nich byl zlý a kdo dobrý?“
zdroj: Prosecký, Rychtařík: Epos o Gilgamešovi, str. 116 (2018, NLN, s.r.o.)
Úvodem
Ve škole nás učí tzv. klasickému vzdělávání. Přijímáme informace, o nichž věříme, že jsou pravdivé. Občas, když se změní státní/vládnoucí režim, se změní náhled na to, co pravdivé je a co pravdivé není. Člověk určitou dobu tleská nové změně a nové pravdě, aby v případě vnitřní nespokojenosti začal o pravdě pochybovat a hledal pravdu novou, náhradní.
Většina současných lidí žijících v „atlantickém regionu“ má slabší kořeny. Myslím tím to, že známe svého tatínka, maminku, známe dědečka, babičku, slyšeli jsme o pradědečkovi a prababičce, ale už nevíme, kdo byl prapradědeček a praprababička, co dělali, jak žili, co vytvořili, co si mysleli, za co bojovali. A vysledovat předky, jejich tradice, jimi předané hodnoty do období 500 let zpátky, je mimořádně těžký úkol, prakticky nemožný.
Nevíme.
A to si o sobě myslíme, že jsme zástupci moderní civilizace, umíme číst, psát a máme lidskou historii v rámci Darwinovy evoluční teorie „přečtenou“. Evidentně ne.
A protože máme vymazanou paměť na naše předky, které tímto nechováme v úctě, musíme přijímat to, co nás učí Systém ve školách jako bernou minci, málokdo je schopen informace rozporovat nebo potvrdit na základě předaných zkušeností získaných předky. Maximálně uvnitř sebe sama můžeme matrixovsky cítit, že něco není v pořádku, ale nedokážeme říci, co to je. Dostala se ke mně informace, že někteří učitelé dějepisu, mají-li vyučovat klasickou společensky-rozvojovou „teorii“ o Pravěku a Starověku, upřímně pochybují, jestli své žáky učí správně. Zvláště, přečtou-li si zprávy o výzkumech, které byly o těchto obdobích učiněny v poslední době… A tyto zprávy jsou skutečně mimořádné. Je docela možné, že tato planeta byla ve své historii několikrát kolonizována mimozemskými rasami s různými záměry. Je třeba se oprostit od konvenčního vidění světa, které dostává těžce na zadní část těla novými objevy, případně objevy, které ležely dlouhou dobu ve sklepeních vědců, a na světlo se derou jen velmi ojediněle bez významnějších komentářů.
Tato kniha si neklade za cíl podat nějaké nové vidění světa a lidské historie. Prakticky všechny informace v ní uvedené již byly zveřejněny nebo v diskusích propírány zleva zprava badateli i vědci. Prvním z cílů knihy je pokusit se sestavit rámcovou historii současného lidstva, která, jak se ukazuje, není mladá, jak nám někteří tvrdí, ale není ani až tak stará.
Druhým cílem je zkusit si říct, kdo byli bohové. Byl to mýtus? Zmatená představa předků? Nebo něco konkrétního, hmatatelného? Kontakt s mimozemskou bytostí?
kliknout a zobrazit celý článek..... 15.10.2022,19:50
| Není každý den posvícení... Původně jsem fotky z dneška (7.10.2022) pozorovaného Měsíce ani nechtěl dávat, ale nakonec jsem si s nimi trochu pohrál a něco "vypadlo", co by šlo uveřejnit na Blogovníkovi. kliknout a zobrazit celý článek..... 07.10.2022,20:05
| Prohlubující se nejistota, kterou generuje Systém, se dotýká mnoha oblastí v rámci životní úrovně, kterou Systém člověku nabídl na oplátku za to, že pustí políčka a půjde pracovat do továren a bude si žít pohodlný život. Jednou z nově vygenerovaných nejistot je elektřina a plyn. Bude elektřina a plyn? A pokud ano, za jakou cenu? V následujícím textu si uvedeme, že existuje způsob, jak provozovat varnou konvici a uvařit si čaj nebo kávu. A to s využitím solární energie v naprosto minimalistickém "bytovém" pojetí. kliknout a zobrazit celý článek..... 01.10.2022,07:57
| 26.9.2022 by prý měl být Jupiter nejblíž za xx let. No tak jsem nelenil, a protože se večer na chvíli vyjasnilo, vytáhnul jsem dalekohled Soligor i s levnou kamerou Omegon. Jak to dopadlo? kliknout a zobrazit celý článek..... 27.09.2022,20:24
| Několik let jsem si říkal, Hérodotos, Hérodotos, toho jen tak někdo nepřekoná. Na Hérodotových Dějinách mě zaujala jedna věc, jak málo se věnoval Trojské válce. Vždyť Trojská válka byla událostí srovnatelnou s válkou světovou, ostatně tehdy ji za světovou válku považovali. Hérodotos psal své dílo v období řecko-perských válek, takže důvod, proč se Trojské války dotýkal jen okrajově, musel být tehdy zřejmý. kliknout a zobrazit celý článek..... 18.09.2022,08:20
| Máme rok 2022 a já stále jako soukromý mobil používám starý hloupý Nokia 301 dual sim. Proč jsem tak hloupý, že používám hloupý mobil? Pokusím se vysvětlit. kliknout a zobrazit celý článek..... 10.09.2022,18:44
| Leckterý zapoudřený vědátor se domnívá, že ta správná zóna života se nachází zrovna tam, kde je naše planeta. Tak nějak blízko hvězdy, ale ne moc blízko, s dostatečně hustou atmosférou, ale ne moc, a rozumnou gravitací. A s kyslíkem, pochopitelně. kliknout a zobrazit celý článek..... 10.09.2022,11:28
| Sečteny jsou dny člověka
a veškeré konání jeho je pouhý vítr.
Zdroj: Prosecký, Rychtařík: Epos o Gilgamešovi kliknout a zobrazit celý článek..... 06.09.2022,17:42
| Gilgameši, proč se světem trmácíš?
Věčný život hledáš, avšak marně.
Bohové lidstvo stvořili,
věčný život mu nedali, ale smrt.
Život věčný patří bohům,
lidem zase radost z jídla,
veselí ve dne i v noci,
oslavy každý den.
Tancujte a hrajte, veselte se!
Smrt, ať je vaším údělem!
Ať máte čisté šaty,
čisté vlasy, voňaví jste,
radujte se ze svých dětí,
važte si jejich doteků.
Milujte se a nemyslete na to,
že smrt je lidským osudem.
Zdroj: starobabylonská tabulka ze Sipparu kliknout a zobrazit celý článek..... 05.09.2022,17:11
| Povím vám pohádku o tom, jak se vlastně stalo, že musíme utíkat do městských a církevních parků... Kde zůstala zahrádka, louka, pole. Kde jsou slepičky, králíčci, prasátka, kravička, o kterých bychom mohli říct - toto patří mě a já se z toho těším každý den?? kliknout a zobrazit celý článek..... 05.09.2022,12:30
| Povím vám jednu pohádku. Dlouhá léta jsem v šuplíku sušil pas. Byl prázdný, bez razítek, bez záznamů, protože jsem necítil potřebu nikam cestovat. Nejsem cestovatelský typ. Byl tam jen pro jistotu. Po deseti letech jeho platnost vypršela a já si tak žil, ukolébán v domnění, že pas nepotřebuji. kliknout a zobrazit celý článek..... 05.09.2022,09:47
| Na zachycení Venuše bylo nutno si přivstat. Na obloze byla vidět za rozbřesku, tj. budíček v 5:15 v sobotu ráno a pokus zachytit tuto oběžnici v čase 5:25 - 5:45. kliknout a zobrazit celý článek..... 03.09.2022,06:50
| Za těch 27 let, co jezdím po silnicích, jsem zažil leccos, ale to, co se tento rok odehrává v Přerově, bych dokázal nazvat snad jen souslovím TOTÁLNÍ MAZEC! kliknout a zobrazit celý článek..... 30.08.2022,18:12
| Saturn a Jupiter jsou naštěstí podle vědátorů stále ještě planety, tudíž mohu říct, že jsem večer 29.8.2022 v čase 20:30 - 21:45 pozoroval právě tyto dvě planety. Nejprve na mě na východní obloze vykouknul Saturn a po menší pauze následoval Jupiter. Zatímco Saturn se mi podařilo zachytit i s neurčitými konturami povrchu, Jupiter byl až příliš zářivý. Příště musím použít některý z filtrů. kliknout a zobrazit celý článek..... 30.08.2022,17:24
| U každého hvězdářského dalekohledu by měly být známy dva základní parametry. Prvním parametrem je ohnisková vzdálenost "f" (vzdálenost čočky nebo zakřiveného zrcadla od jejich ohniska), např. 910 mm. Druhým parametrem je průměr objektivu D, např. 114 mm (u zrcadlového dalekohledu typu Newton). kliknout a zobrazit celý článek..... 28.08.2022,13:02
| Říkám to nerad, ale gatesovský Windows 10 se mě snaží intenzivně přesvědčit, že se jedná o ne příliš povedený systém, co se týká uživatelské přívětivosti. Při běžném nákupu neobdrží uživatel jako v dřívějších časech DVD instalační médium, ale je vhodné vytvořit tzv. jednotku pro obnovení. Pokud tedy nechcete při každé poruše systému volat na podporu nebo si zvát do domu servisního technika či obléhat prodejnu v nějakém městě a řešit dalších x věcí včetně parkování a dopravních špiček :-). kliknout a zobrazit celý článek..... 20.08.2022,20:36
| Kolem mě prochází skupina mladých, tak desetiletých svěřenců se svým trenérem. Vedro, slunce pálí, léto.
Trenér se autoritativně ptá: "Davide, vypil sis už tu kofolu? Každý musí vypít jednu kofolu!"
Ze skupinky se ozvalo: "Pane trenére, to už je jeho druhá, on pije už druhou láhev."
Kofein a cukr - nejlepší vzpruha pro mladé nadějné čechistánské sportovce :-).
kliknout a zobrazit celý článek..... 13.08.2022,07:50
| Tento článek bude stále živý, jak do něj budu doplňovat zkušenosti a poznatky s použitím tohoto skvělého programu, který umožňuje suplovat na linuxových systémech grafický vektorový program Corel. kliknout a zobrazit celý článek..... 28.10.2017,10:42
| Mnoho přísloví z naší dávné minulosti bylo diktováno survivalistickými potřebami, se kterými se současná generace setkává jen málokdy. Přísloví "Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek" vyplývá z obavy, že se zítra přihodí něco, co překazí zdárné dokončení naplánované práce. kliknout a zobrazit celý článek..... 24.07.2017,10:12
| Přináším další mapování stanic tentokrát v oblasti dlouhých vln. Toto mapování může být užitečné pro obyvatele celé střední Moravy. Pro ostatní může sloužit jako inspirace, jak se připravovat na katastrofické scénáře. kliknout a zobrazit celý článek..... 27.10.2016,19:30
|
Počet vypsaných článků na stránce: 25 z celkem 60 článků. | 1 2 3 |
|
|
|
|
název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511, sídlo: Moravská 617/18, Chropyně Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde. Jsme neplátci DPH.
|
|
|
|