Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:560243
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Radioamatérství





Krátké vlny plán vysílání on line nástroj

Připravil jsem on-line pomůcku, která zobrazí časový plán vysílání krátkovlnných stanic. Říkáte si, krátké vlny, k čemu to je? Známý si myslel, že se jedná o střední vlny, a ladil "AM" a nic. Jedná se o krátké vlny, kterým se říká "short waves", "height frequency", "short frequency waves", v češtině KV, KáVé nebo se občas používá zkratka SW, SFW nebo HF.

Krátké vlny mají jednu vynikající vlastnost. I při malém výkonu vysílače lze dostat signál na druhou stranu planety. To, jestli se signál do vzdáleného cíle dostane, závisí na tom, zda je den, noc, jaká je sluneční aktivita a na dalších faktorech, jako jsou třeba rušičky na hranicích země, kde chcete signál přijímat nebo zákony, které mohou (podobně jako za protektorátu ve 40. letech) přikazovat, aby si majitel rádiového přijímače nechal krátké vlny zneaktivnit ve specializovaném servise.

Krátké vlny jsou v podstatě předchůdcem internetu. Svobodné šíření informací, pamatujete? Signál je velký problém cenzurovat, obtížně se ruší rušičkou a některým zemím může činit problém, že občan poslouchá krátkovlnnou stanici s opačným názorem na určitou politickou situaci. Takže krátké vlny, to je takový fenomén podporující svobodu. SVOBODU.

Proto by se mělo krátkovlnné vysílání podporovat. Další podstatná výhoda krátkých vln je také to, že některé frekvence jsou vyhrazeny jako NOUZOVÉ. Pokud všechno klekne, pustíte rádiový přijímač za pár stokorun, naladíte na KV rádiovou stanici s modulací AM a vyslechnete si informace, které vám mohou pomoci. Z tohoto důvodu jsem na on-line kalendáři KV doplnil i funkci, která vyfiltruje tyto frekvence. Databázi všech krátkovlnných stanic budu aktualizovat nejméně jednou ročně.


kliknout a zobrazit celý článek.....
26.02.2023,12:50


Recenze: Rádio THOMSON RT225DAB

Nakonec jsem podlehl a vybral jsem DAB rádio pro svou potřebu. Výběr DAB rádia byl pro mě dost obtížný, jak jsem psal v článku "DAB, digitální rozhlas a proč jej nejspíš nemám rád". Musí být lehké, cestovní, mít reproduktor i výstup na sluchátka, fungovat na tužkové baterie AA/AAA s dobrou výdrží. A také anténu. Kde takové DAB rádio vzít a nekrást? Nyní mohu říct, že jsem našel. Ano je to THOMSON RT225DAB.
kliknout a zobrazit celý článek.....
20.01.2023,20:49


DAB, digitální rozhlas a proč jej nejspíš nemám rád

DAB = Digital Audio Broadcasting. Tak, jak se prosadila "digitální televize", začíná se prosazovat "digitální rozhlas", lidově řečeno "digirádio". Proč se Systém vydává touto cestou a postupně opouští klasické vysílání na krátkých vlnách, velmi krátkých vlnách, dlouhých a středních vlnách, jak jej znali naši rodiče i prarodiče? Odpověď je velmi jednoduchá: KŠEFT. Je to ekonomicky výnosnější. Na jediné frekvenci lze v rámci tak zvaného MULTIPLEXU vysílat mnoho rozhlasových stanic. Ušetří se na energii a zároveň se maximalizuje zisk z provozu takového vysílání. Doba, kdy v éteru byly desítky rádiových stanic, je pryč, nyní mohou být k dispozici tisíce, ne-li deseti tisíce rozhlasových stanic, které zaplevelí posluchače nejen hudbou a povídáním, ale také přidanými informacemi, které se zobrazují na digitálním displeji. No, neberte to!
kliknout a zobrazit celý článek.....
14.01.2023,10:14


Recenze: Vysílačka PMR SENCOR SMR 601

Je to již překvapivě celých šest let (r. 2016), co jsem psal recenzi na PMR vysílačku Brondi FX 332. Nekoupil jsem nové dvě vysílačky SENCOR SMR 601, protože by snad vysílačky Brondi přestaly fungovat. Naopak, pracují bezvadně. Ale - legislativa (údajně v celé EU, ale to nemám ověřeno) povolila v čechystánu šestnáct kanálů místo původních osmi. A to je fajn. Je to jedna z mála dobrých věcí, kterou čechystán pro mě udělal, že bez licence mohu jako totální "béčko" používat 16 kanálů PMR pro bezdrátovou komunikaci s jinými lidmi, aniž bych musel platit výpalné mobilnímu operátorovi. A jak si SENCOR SMR 601 v porovnání se starou BRONDI stojí?
kliknout a zobrazit celý článek.....
25.12.2022,17:07


Recenze: Přehledový kapesní radiopřijímač TECSUN PL-365

Survivalisticky zaměřený jedinec by měl mít na zřeteli zajistit se nejen po stránce zásoby jídla, vody, ochranných a obranných prostředků, ale také po stránce prostředků pro získávání informací. Během absolutně mimořádné katastrofické situace nebude možno provozovat počítač kvůli zvýšené energetické náročnosti. Udržet v provozu internet bude prakticky nemyslitelné, jelikož se jedná o mimořádně energeticky žravou a na infrastrukturu náročnou komunikační síť. Jedna z posledních moderních možností, které budou dlouho odolávat zničení a devastaci, bude klasický rádiový vysílač a přijímač.
kliknout a zobrazit celý článek.....
07.09.2018,18:32


Recenze: Radiostanice ALAN 42 MULTI

Nad koupí vysílačky ALAN 42 MULTI se musí chudý našinec dvakrát ošívat, jestli do toho půjde nebo nepůjde. Cena kolem 3 tisíc (r. 2018) není nejlevnější a pro většinu lidí to i v dnešní době může znamenat podstatnou část jejich výplaty. Na druhou stranu, samotná výbava této vysílačky slibuje, že by se investice mohla vyplatit. Kde jinde obdržite přístroj, obal na přístroj, dvě botky na AA baterie (6 a 8 kusů), botku pro autonapájení + připojení externí antény (konektor PL samec jde do PL samice na autonapájení) a k tomu navíc adaptér do zásuvky pro dobíjení 8 ks baterií v botce?
kliknout a zobrazit celý článek.....
21.03.2018,13:37


Využití nouzových frekvencí Českého rozhlasu v praxi

V sekci SURVIVAL NÁVOD jsem nově přidal seznam nouzových frekvencí, které jsou ověřené. U nouzových frekvencí Českého rozhlasu je záruka (viz komunikace se zástupcem ČRo), že budou v případě výpadku el. energie zálohovány + budou prioritně uschopňovány v předem stanovené periodě. Je tedy vhodné poslouchat v případě katastrofické situace právě na těchto frekvencích. Výhodou je, že tyto frekvence jsou dostupné v každém normálním rádiovém přijímači.
kliknout a zobrazit celý článek.....
06.07.2017,11:26


Měříme SWR (poměr stojatých vln) v automobilu pro vysílačku CB

Před nedávnem jsem si koupil magnetickou anténu určenou pro osobní automobily typu MAG-1345. Celková velikost (výška) antény je 35 cm, frekvenční rozsah 26 - 28 MHz, odpor 50 ohmů, max. příkon 30 W, udávané PSW 1.2:1. Hned na začátku bych chtěl doplnit, že podle některých borců je zkratka PSW pro antény čirý blud a mělo by se jednat o PSV a nebo SWR.
kliknout a zobrazit celý článek.....
27.05.2017,08:53


Pomůcka pro radioamatéry: frekvence a modulace

Vytvořil jsem takovou malou pomůcku pro radioamatéry a nadšence. Přehled frekvencí a modulací. Přehled může být časem aktualizován. Vpravo je sloupeček s přehledem mého aktuálního vybavení, obrázek si můžete zeditovat a vepsat nebo vkreslit svoje vybavení podle libosti.
kliknout a zobrazit celý článek.....
22.05.2017,22:08


Deníček nelicencovaného radioamatéra

Na tomto místě si budu shromažďovat zápisky, koho jsem kde zachytil, případně s kým jsem navázal komunikaci především na CB a PMR.
kliknout a zobrazit celý článek.....
14.05.2017,11:33


CB (Citizen Band) a PMR (Personal Mobile Radio). Jak daleko se můžeme spojit?

Dosah CB (Citizen Band) a PMR (Personal Mobile Radio) vysílaček je oblíbeným tématem jak rozhovoru, tak podrobnějšího zkoumání v praxi. Lze říci, že dosah vysílání závisí na státem povoleném vysílacím výkonu a přírodních podmínkách. Dále dosah vysílání může ovlivnit druh modulace vysílání a obecně kvalita vysílačky (včetně antény).
kliknout a zobrazit celý článek.....
13.05.2017,18:43


Po digitální televizi přichází naneštěstí i digitální rádio. Digital Radio Mondiale, DRM.

Po digitální televizi přichází digitální rádio. Narůstá počet vysílání, která jsou zpracována digitálně a nahrazují stávající formy vysílání AM. Jedná se o Digital Radio Mondiale = DRM.
kliknout a zobrazit celý článek.....
15.11.2016,21:57


Nouzové frekvence, nouzové vysílání, nouzový příjem

aktualizováno 5.11.2016 O nouzových frekvencích jsem zatím příliš nepsal. Letmo jsem se zmínil o nouzových kanálech PMR a CB, ale ucelenou a jasnou informaci jsem prozatím neměl zpracovanou. To se tímto článkem mění. Znalost nouzových frekvencí a schopnost tyto frekvence monitorovat, případně na nich vysílat, je naprosto klíčová pro nouzové situace.
kliknout a zobrazit celý článek.....
28.10.2016,17:34


Zmapování pásma DL/LW/LF, přehled rádiových stanic

Přináším další mapování stanic tentokrát v oblasti dlouhých vln. Toto mapování může být užitečné pro obyvatele celé střední Moravy. Pro ostatní může sloužit jako inspirace, jak se připravovat na katastrofické scénáře.
kliknout a zobrazit celý článek.....
27.10.2016,19:30


Recenze rádia pro přežití (survival): UNITRA Alicja R-603

Nedávno jsem sháněl faciometr a náhodou jsem se dostal k rádiu UNITRA Alicja R-603. Ne, není to nové rádio z obchodu a s tříletou zárukou. A už vůbec nemá digitální displej, nesimuluje funkci baterky a nemá vestavěné dekódování letového provozu. Je to prostě rádio. Jeho ročník narození je v letech 1981 - 1985.
kliknout a zobrazit celý článek.....
26.10.2016,18:23


Provozujeme vysílačku CB (citizen band)

Vysílačky CB jsou oblíbené a používané řidiči kamionů, airsofťáky a některými nadšenci. V neposlední řadě také survivalisty. Je však třeba říct, že s rozšířením mobilních telefonů tyto vysílačky ustupují ze scény a není jim přikládána taková pozornost, jakou by si zasloužily. Ještě před několika lety byly vysílačky rozšířenou výbavou hasičů, obecních úřadů a policistů. Slyšel jsem zvěsti, že ubývá monitorujících stanovišť, které by naslouchaly vysílání CB. A musím taky říct, že z praktických náslechů chytám vysílání jen občas a to převážně z kamionové dopravy.
kliknout a zobrazit celý článek.....
17.09.2016,22:17


Recenze: CB Radiostanice Elix 535

V článku Vybíráme survival mobilní CB (citizen band) radiostanici jsem prohlásil, že se mi zdá nejlepší vysílačka Midland Alan 42 multi. Zcela logicky bych tedy měl jít do nákupu právě tohoto stroje, ale ... zastavila mě cena + absence konektoru TNC. Nerad to říkám, ale nejsem ochoten zaplatit 3500 Kč za vysílačku se zastaralým konektorem BNC. Je mi líto. Survival vysílačka musí mít šroubovatelnou anténu a ne anténu, která se může ve spoji viklat. Shodou okolností máme BNC konektor na osciloskopu, takže jsem si jej důkladně prohlédl a myslím si, že pro připojení antény tento konektor není úplně OK.
kliknout a zobrazit celý článek.....
03.05.2016,19:32


Radioamatérství, základní pojmy

Následující text je takovým úvodním textem do "radioamatérství". Obsahuje seznam pojmů, je tedy pojat jako minislovníček. Rubriku Radioamatérství jsem založil z důvodu, že ne všechny články o vysílačkách a rádiovybavení patří do rubriky Přežití - Survival. A my tyto články musíme někam zatřídit :-). Minislovníček proto, že na internetu panuje ohledně radioamatérství děsná tma. Weby, které se tímto zabývají, jsou částečně nefunkční, absolutně zastaralé nebo obsahují jen velmi kusé informace plné zkratek, které nejsou vysvětleny. Následujícím textem se tedy autor pokouší rozsvítit tam, kde panuje tma. A tma panuje možná i proto, že si to tak systém i někteří "profíci" přejí.
kliknout a zobrazit celý článek.....
27.04.2016,21:43


Počet vypsaných článků na stránce: 18 z celkem 18 článků.
1  
název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2023 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 5.4.20), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v