Index krize v ČR.
Úvod Hledání On-line hry On-line testy Odkazník Registrace Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:619868
Tento rok:68074
Měsíc:4255
Včera:256
Dnes:39
Online:6
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Mouka, druhy mouky, vliv na zdraví
Mouka, druhy mouky, vliv na zdraví

S rozhodnutím si vařit a stravovat + obejít se bez obědů z restaurací, jsem narazil na problém zdravé životosprávy. Shodou okolností mám kontakt s jednou vzdělanou paní, která mi sdělila, že se snaží vyhnout tzv. bílé mouce z pšenice a dále omezuje příjem klasického cukru.

Do této chvíle jsem se o druhy mouky nějak zvlášť nezajímal. Když nebyla polohrubá, nasypal jsem hladkou. Kde je nějaký problém?
To samé cukr. Kolik je kde cukru, mi bylo jedno. Je fakt, že jsem přestal sladit nápoje, protože mi jednu dobu připadalo, že je všechno sladké jako cecek. Také mě překvapovaly makáče (makové rohlíky) z jedné známé pekárny, které jsou ultrasladké a po jejichž požití se mi poslední dobou dělá šoufl. Jinak jsem se moukou ani cukrem extra nezabýval. Bohužel se ukazuje, že tyto dvě klíčové suroviny útočí na naše zdraví a to doslova. Výrobci si pohrávají s naší neznalostí a my se zahlcujeme nezdravou moukou, nezdravým lepkem a ultranezdravým cukrem!

Proč omezovat cukry a bílou mouku?

Cukry způsobují překyselení organismu. Lidské tělo není od přírody připraveno zvládat takový příval cukrů, který se na nás ze všech stran valí. Cukr se přidává do ohromného množství potravin v nejrůznějších formách. V pečivu, v mase (glukóza do sekaného masa), v limonádách, v kompotech s ovocem i zeleninou, v čokoládě, většina běžných potravin obsahuje nějakou formu cukru pro zlepšení chuti. Člověk není připraven zvládat takové přívaly cukru a to se projevuje tzv. civilizačními chorobami, z nichž nejznámnější je selhání slinivky břišní, což se projevuje CUKROVKOU. Druhotným příznakem nadměrného požívání cukrů je obezita a tvorba tukových polštářů.

Bílá mouka, nejčastěji pšeničná, obsahuje spousty lepku. Lepek je dvojznačná surovina. Lepek neboli gluten je směs dvou bílkovin – gliadinu a gluteinu, které se společně se škrobem nachází v semeni některých obilovin, a to nejvíce u pšenice, žita, ječmene. U pšenice je dokonce glutenu až 80 %. Vyhledávanou vlastností lepku je pojivost těsta, která dává těstu lepivost a gumovost, a proto se hojně využívá v pekařství. Nadměrné množství lepku v potravě způsobuje omezené využívání živin z potravy ve střevech, způsobuje tedy trávící problémy.Ze zdravotního hlediska se doporučuje lepek v potravě spíše omezovat, jelikož se údajně podílí na vzniku mnoha nemocí, z nichž můžeme jmenovat alergii, celiakii, cukrovku a samozřejmě přispívá k překyselení organismu stejně jako cukr.

Typové číslo mouky = základní indikátor množství lepku v mouce

Některé zdroje uvádí, že mouka by měla být popsána tzv. typovým číslem. Typové číslo udává obsah lepku v mouce. Platí, že čím vyšší číslo T, tím nižší obsah lepku a naopak čím nižší číslo T, tím vyšší obsah lepku. Jedná se tedy o nepřímou úměru. Dále by mělo platit, že čím tmavší je mouka, tím více vymletá je mouka, tím vyšší číslo T a tím nižší obsah lepku.

Já nevím, ale vypadá to jako záhada. Shromáždil jsem doma mouku od penamu, babiččinu mouku, bio žitné mouky, ale i když jsem DŮKLADNĚ prohlédl obaly těchto výrobků, nikdy jsem nenašel to záhadné typové číslo T. A to není jediná záhada. Všichni mluví o lepku. Na některých moukách je lepek zmíněn ve stylu "tato potravina obsahuje lepek", ale - A TO JE NEJZAJÍMAVĚJŠÍ - i když je na mouce vypsáno složení, leckdy velmi podrobné včetně vitamínů a minerálních látek, ve výčtů složení LEPEK CHYBÍ. Z toho usuzuji, že LEPEK JE NĚJAKÝ DUCH, když jej výrobci nejsou schopni procentuálně zmínit na obalu mouky. Matně si vzpomínám, že KDYSI snad za totality (?) jsem nějaká téčka na mouce viděl a vždycky jsem se tomu divil, co to znamená. Na nynějších obalech od mouky opravdu nevidím nic, možná jsem postižen slepotou, nerozumím tomu.

Ale dobře. Teoreticky by mělo o lepku platit toto:

Pšeničné mouky z hlediska výběrového čísla:
    T 400 - Pšeničná výběrová polohrubá
    T 405 - je umletá ze zrna, které má odstraněný klíček a obal (otrubu) a je vlastně nejsvětlejší a tedy "nejmíň" celozrnná.
    T 450 - Pšeničná hrubá (krupice)
    T 512 - Pšeničná pekařská speciál
    T 530 - Pšeničná mouka hladká světlá - pekařská speciál
    T 550 - Pšeničná mouka polohrubá světlá
    T 650 - Pšeničná mouka hladká polosvětlá, pro pečení chleba jsou vhodnější mouky s T650.
    T 700 - Pšeničná mouka světlá, chlebová
    T 1000- Pšeničná mouka hladká tmavá (chlebová)
    T 1050- Pšeničná mouka chlebová, je hladká, tmavá
    T 1150- Chlebová mouka
    T 1800- Pšeničná celozrnná, hrubá; celozrnná, jemná
   
Žitné mouky z hlediska výběrového čísla:
    T 960 Žitná chlebová
    T 1700 Žitná celozrnná
   
Lze tedy vidět, že např. pšeničná celozrnná má obdobné výběrové číslo jako žitná celozrnná.

Jak jsem dohledal ve zdrojích (viz pod článkem):
Původně se mouky označovaly pouze typovým označením (např. T 512), kde číslo značilo tisícinásobek obsahu popelovin v sušině (např. žitná mouka má označení T 930 - to znamená, že ze 100 g zůstává po spálení 0,930 g popela).

- hladká pšeničná mouka Speciál nahrazuje původní hladkou mouku T 650.
- hrubá pšeničná mouka Zlatý klas nahrazuje původní hrubou mouku T 450.

Z hlediska vymletí se mouky rozdělují na:

vysokovymleté mouky
obsahují více povrchových částí zrna, bývají tmavší, ale také hůře stravitelné z důvodu vyššího množství vlákniny, jsou méně trvanlivé a mají nahořklou chuť, vyšší biologická hodnota, méně lepku.

nízkovymleté mouky
mají odstraněny povrchové části zrna, a tak jsou světlejší, lépe stravitelné, díky minimum vlákniny jsou lépe stravitelnější, trvanlivější a jsou lahodnější, avšak mají nižší celkovou biologickou hodnotu, více lepku.

Mouky obsahující lepek od největšího "zamoření":

 - Nejvíce lepku by tedy měla obsahovat hladká pšeničná mouka (minimum živin, nejméně zdravá), následována polohrubou a hrubou pšeničnou moukou. (dlouhá životnost)
 - Mouka celozrnná. (všechny druhy obilovin, je mleté celé zrno včetně klíčků, obsahuje velké množství živin, má krátkou životnost)
 - Mouka špaldová. (celozrnná mouka pouze z pšenice, zdravá, ale dražší mouka)
 - Žitná mouka. Velmi malé množství lepku. Příznivý vliv na imunitu. Aby mouka kynula, je třeba ke 4 dílům žitné mouky přidat jeden díl světlé mouky (špaldová nebo pšeničná světlá). Bohatý zdroj živin.
 - Ovesná mouka. Lze si vyrobit pomletím ovesných vloček. Obsahuje minimum lepku. Přidává se do těsta, dělá pečivo křehčí a lahodnější.
 - Ječná mouka. Obsahuje málo lepku, dělá se z ječmene, vhodná proti zácpě. Skvělé palačinky a lívance. Množství živin.
 

Mouky neobsahující lepek:

 - kukuřičná mouka.
 - pohanková mouka. Pozitivní vliv na cévy. Je vhodné používat ve směsi 1:3 ve prospěch špaldové mouky.
 - rýžová mouka.
 - jáhlová mouka. Vynikající placky, sušenky, pečivo, omáčky. Vhodné na žaludeční obtíže, je zásaditá.
 - sojová mouka.
 - bramborová mouka. (např. vhodná na piškoty)
 - ořechová mouka. (z mletých ořechů)
 
Mouku lze vyrobit i z mnoha jiných surovin.
 

Mouka a obřad :-)

- před zpracováním mouku prosejeme ze dvou důvodů, abychom odfiltrovali možný bordel nebo živočichy a abychom mouku provzdušnili a ona bude lépe kynout a pracovat v náš prospěch.
- je vhodné mouku před zpracováním předehřát minimálně na pokojovou teplotu.
- mouku bychom měli skladovat při 15 stupních celsia.

Z hlediska zrnitosti se mouka rozlišuje:

  •     hladká (nejjemnější zrnitost),
  •     polohrubá,
  •     hrubá,
  •     krupice (nejhrubší zrnitost).

Zdroj:
názor a poznatky autora
https://cs.wikipedia.org/wiki/Gluk%C3%B3za
http://www.viviente.cz/druhy-mouky-aneb-co-jste-o-moukach-mozna-nevedeli/
http://www.svet-potravin.cz/clanek.aspx?id=1688
http://www.pekarny.unas.cz/typy_mouky1.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mouka

--jun--
13.03.2016,14:16
Počet čtenářů: 0název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2020 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 5.4.20), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v