Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:560778
Tento rok:8984
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Ochrana proti dlouhodobé hrozbě útoku




Ochrana proti dlouhodobé hrozbě útoku

(aktualizováno 3.10.2015) Z Německa začínají unikat videa, kde si Němci stěžují na zhoršenou bezpečností situaci v německých ulicích, adresa na video např. zde:

https://www.youtube.com/watch?v=UfhhwaPVNZk

V některých místech Česka zažívají obyvatelé tohoto "evropského východu" podobné pocity a to již řadu let. Velice dobře tedy Němcům rozumíme. Vzhledem k množství příchozích migrantů, kteří nejsou na hranicích EU řádně odbaveni a zkontrolováni, se lze nadít nejrůznějších překvapení. Následující text vás poučí, jak se připravovat na dlouhodobý útok, jak žít ve světě, kde vás stát nechá na holičkách. Jak zvýšit šanci na přežití ve světě neustálé bezpečnostní i teroristické hrozby. Bohužel, Evropa již nebude stejná. Bude jiná. Více nebezpečná a stát pravděpodobně pro svého občana neudělá nic nebo jen naprosté bezpečnostní minimum.

Zabezpečení domova, vaší rodiny a vaší osoby

Na prvním místě je třeba zabezpečit váš domov:
- zhodnoťte stav vstupních dveří a zvažte nákup bezpečnostních dveří se základní protipožární ochranou a ochranou proti průstřelu.
- stávající zámek ve vstupních dveřích vyměňte za zámek 4. bezpečnostní třídy.
- vstupní dveře osaďte přídavným zámkem zevnitř.
- vstupní dveře vybavte kukátkem.
- do vstupních dveří umístěte kameru a každý pohyb před dveřmi monitorujte na obrazovce již od svého pracovního stolu.
- vybavte vstupní dveře bzučákem, který zabzučí v případě otevření dveří.
- do interiéru si osaďte kamery. Ideálně naproti vstupním dveřím a jednu někde v prostorách domova. Mohly by mít noční vidění a automatické nahrávání záznamu v případě pohybu. Záznam posílat mimo váš domov na ftp nebo do e-mailu.
- pokud máte okna v přízemí, polepte si okenní skla bezpečnostní folií a osaďte okna bytelnými okenicemi nebo mřížemi.
- mějte ve svém domově k dispozici hasicí přístroj pro případ nutnosti hašení požáru (např. vyvolaný hodem molotova koktejlu).
- v noci mějte po ruce zbraň pro osobní ochranu. Na videích z Jihoafrické republiky spí mnozí obyvatelé s pistolí pod polštářem nebo někde u postele a mají zbraň v režimu "nošení".
- poučte členy svého domova a naučte je dodržovat disciplínu, kdy zamykat, kdy odemykat, jak se chovat, než otevřu dveře, okno. Jak se chovat ve vztahu ke zbraním. Zejména poučte děti, aby se nestalo neštěstí, které zaviní útočník nebo naopak bezpečnostní opatření.
- nechoďte k oknu tak, aby byla vidět vaše silueta, dbejte na to zejména ve večerních hodinách, kdy doma svítíte. Používejte tmavé závěsy, žaluzie.
- pokud nebudete několik dní doma, zapněte si lampičku na časovací zásuvku (nádstavba do zásuvky, zapínání vždy v noci, nejlepší je nepravidelný náhodný režim) a to samé udělejte s rádiem (zapínání na celý den a část noci, nejlépe v nepravidelném režimu), které nastavte na dostatečnou hlasitost, aby bylo slyšet od okna a od vstupních dveří.
- pokud máte balkon, nahraďte průhledné zábradlí neprůhlednou zástěnou. Nechoďte zbytečně na balkon a nedělejte ze sebe cíl.
- nevystavujte do oken předměty vhodné pro krádež a to samé nedělejte na balkoně.
- vyvarujte se pravidelných akcí. Tj. nechoďte domů a nevycházejte z domova v pravidelných intervalech, které se dají předvídat.
- před vyjitím z domova vždy zkontrolujte prostor přede dveřmi a na ulici.
- při příchodu do domova vždy kontrolujte zámky a chovejte se, jakoby na vás doma čekal zloděj nebo násilník, dokud se neujistíte, že dům je čistý. Pokud máte silné podezření, že máte doma nezvaného hosta, okamžitě volejte policii.
- vždy mějte u sebe nebo v blízkosti nějakou zbraň a mobil. A to i pokud se pohybujete doma.
- pokud opouštíte domov, nezapomeňte zavřít okna a vše uzamčít a zabezpečit.
- vyvarujte se nápadného oblečení, nenoste přes rameno drahou věc, nenoste zlaté ozdoby nebo cokoli, co by se stalo lákadlem pro zloděje.
- vyhýbejte se podezřelým osobám a skupinkám na ulici. Přejděte raději na protější chodník. Udržujte si odstup.
- při míjení podezřelé osoby nebo skupinky mějte skrytou, ale připravenou zbraň  tak, abyste ji mohli kdykoli použít v případě obrany proti napadení. Udržujte si odstup tak, abyste stačili zbraň vytáhnout.
- nikomu nevěřte.
- nikdy nenechejte člena své rodiny, aby se mimo domov někam vydal sám, vždy choďte minimálně po dvou. Doprovázejte zejména slabší členy rodiny.
- noste praktickou obuv, která umožňuje rychlou chůzi i běh. Noste nešustivé oblečení a zvykněte si chodit tiše.
- pokud jdete ulicí v noci, jděte tiše, zbraň připravenou k obraně, využívejte stíny a nechoďte zbytečně na světle.
- pořiďte si decentní balistickou vestu (třída odolnosti IIA, NIJ, třída 3 ČSN) s ochranou proti 9 mm Luger. Mějte ji připravenou pro případ, že by se začalo v ulicích běžně střílet.
- pořiďte si vestu s nápisem PRESS a také helmu s nápisem PRESS a nebo obojí s červeným křížem nebo s nápisem "CHARITA". Tyto pomůcky vám a vaši rodině mohou pomoci přesunout se přes krizové území bez úhony. V žádném případě nenoste vojenské oblečení a neoblékejte tak ani členy vaší rodiny. Vojenské šaty jsou jako rudý hadr na býka.
- staňte se členy červeného kříže, získejte novinářskou licenci nebo se staňte členem charitativní organizace. Pomáhejte jim jako aktivní člen. Plaťte příspěvky. Budete mít přístup k informacím, které ostatní nemají.
- pokud kolem vás bydlí "normální, nezapčklí, nevyšinutí, sociální, důvěryhodní" sousedé, můžete se s nimi domluvit na společných hlídkách a určité formě "domácí ostrahy", např. že soused hodí oko na vaše děti nebo na váš dům, když nebudete doma. Můžete se také střídat na nočních hlídkách v případě, že je situace extrémně vyhrocená a policie nikde. Bohužel, narazit na normálního sociálního souseda se sebezáchovným, televizí a počítači nepotlačeným přirozeným lidským morálním pudem je problém. Pokud takového souseda najdete, važte si ho a chovejte se k němu férově.
- vždy mějte mobilní telefon dobře nabitý.
- noste s sebou v kapsi malou baterku (nebo součást mobilu).
- před odjezdem vždy zkontrolujte vozidlo, jestli na něm není nástražná výbušnina. Hlavně ze spodu a u kol. Při jakýchkoli známkách násilného otevření volejte policii, pokud ta bude ještě funkční a akceschopná.
- v automobilu jezděte zásadně zamčení a NIKDY nikomu neznámému, kdo není členem vaší rodiny nebo z okruhu důvěryhodných sousedů, nezastavujte.
- mimo domov se pohybujte se zvýšenou pozorností. Všechny vjemy vyhodnocujte na případná rizika. Předvídejte události podobně, jako když řídíte auto. Zejména se chovejte ostražitě na místech, kde se vyskytujete v pravidelných intervalech, které může pachatel předvídat nebo na místech, která jsou bezpečnostně slabá a kde se policie rozhodně neukazuje.
- buďte velmi opatrní hlavně v davu, kde vás může někdo napadnout chladnou zbraní nebo okrást. Netlačte se do tlačenice lidí. Zachovávejte ostražitost v podchodech, tunelech a všude, kde jste sami a je příležitost vás napadnout.
- vyvarujte se činností v kritických místech, kde hrozí bezpečnostní riziko (les, opuštěná pěšina...) a pokud tam budete, pohybujte se tiše a nehlušně po místě, kde vás teoreticky nemůže nikdo čekat. Tj. pohybujte se podobně jako případný útočník. Nešlapte na větvičky, "hrajte si na indiána". Klidní můžete být jen na místech, kde máte dostatečný taktický výhled na okolí nebo kde je ztížený přístup k vaší osobě.
- mimo domov si zvykněte všímat si lidí, automobilů. Zejména si všímejte opakujících se stejných deja-vu prvků - auto, chodec, kteří se neustále motají na stejném místě. Kontrolujte, zda nejste sledováni prudkým otočením nebo pohledem do výlohy či jakékoli odrazivé části ulice.
- v případě, že ve městě řádí ostřelovač, pohybujte se pouze v noci a mimo pouliční lampy. Noste balistickou vestu a žádné reflexní prvky.
- ve vestibulech, čekárnách NIKDY neseďte zády k volnému prostoru. Nejlepší metoda čekání je ve stoje a tak, abyste za zády měli stěnu a před sebou absolutní výhled na celý volný prostor. Vyhýbejte se čekání v sedě, ale stůjte a buďte neustále v "uvolněné ostražitosti".
- neopakujte periodické činnosti. Neustále se snažte zflexibilnit vaše chování. Tj. choďte nakupovat nepravidelně, běhat nepravidelně apod.

Osobní vybavení v závislosti na (ne)bezpečnostní situaci

Nebezpečnostní stupeň 1 - nejnižší
Cítíme se v bezpečí. Vchod hlídají bodyguardi, nacházíte se doma za devatero zámky. Lze chodit zcela neozbrojen a nevybaven. Opravdu? Nikdy si nebuďte stoprocentně jistí. I na bezpečnostním stupni č. 1 mějte někde po ruce mobilní telefon, baterku a nějakou zbraň. Ideálně teleskop nebo střelnou zbraň. V autě zcela určitě nůž na krizové odřezání pásů v případě nehody. Použití zbraně do 1 minuty (např. přijít k trezoru, odemčít trezor, vzít zbraň). Lze si dovolit zelený režim chování.

Nebezpečnostní stupeň 2 - nízký
Všichni kolem vás tvrdí, že je bezpečno. Když mluvíte o tom, že by bylo vhodné se vyzbrojit, dívají se na vás jako na agresivního blázna. Občas se v novinách dočtete, že někdo někoho zmlátil, okradl nebo zabil, ale proč by se to mělo stát zrovna vám?
NIKDY, NIKDY mimo stupeň č. 1 si nemyslete, že jste v bezpečí. U sebe mějte mobil, baterku, nůž, teleskop. To je naprosté minimum. Ano, je to váha cca kolem 1 kilogramu. Musíte to snést. Na stupni č. 2 nemusíte mít tyto věci vyloženě po ruce na okamžité použití, ale rozhodně někde po kapsách a ledvinkách ano. Tj. použití zbraně do 30 s. Pracujte v zeleném nebo ve žlutém režimu podle situace a místa, kde se nacházíte. Předvídejte nebezpečí.

Nebezpečnostní stupeň 3 - střední
Jdete někam v noci. Převážíte tržbu. Musíte jednat s lidmi, jejichž mentalita je, řekněme divočejší. Slýcháte téměř denně, že někdo někoho na ulici přepadl, zmlátil, okradl, zavraždil.
Takže. U sebe baterku, mobil, střelnou zbraň, nůž. Zbraně v pohotovosti tak, aby bylo možné je použít za 2 s max. Při průchodu temnou uličkou např. oddělat poutko z pouzdra, aby bylo možno skrytě nošenou zbraň rychle a volně tasit. Oranžový režim chování.

Nebezpečnostní stupeň 4 - vyšší
Bohužel víte, že se vystavíte rizikové situaci, která může být násilného charakteru. Vybavte se baterkou, mobilem, střelnou zbraní (ideálně pistole nebo revolver), rezervním zásobníkem (pro pistoli, u revolveru rychlonabíječ nebo náboje navíc) a nožem. Navíc si dejte neprůstřelnou vestu (civilní), kterou lze schovat pod oděv. Oranžový režim chování s rychlým přechodem do rudého režimu. Zintenzivnit trénink a nácvik používání zbraně + sebeobranných technik.

Nebezpečnostní stupeň 5 - vysoký
Plná výbava: baterka, mobil, střelná zbraň (ideálně zbraň pro střelbu na vzdálenost větší jak 100 m + záložní zbraň pistole nebo revolver), nůž, nejméně dva rezervní zásobníky, malá lékarnička, neprůstřelná vesta, případně i nejlépe civilně vypadající helma s ochranou proti střepinám i kulkám.
Oranžový režim s rychlým přechodem do rudého režimu.
Evakuace dle únikového plánu z oblasti s vysokým nebezpečnostním stupněm.

Nacvičte si následující režimy chování

1. zelený režim
Můžete si dovolit být nepozorní, relaxovat. Pouze doma, v zajištěných prostorech, mezi přáteli, v rodinném kruhu. Zbraň v trezorku nebo uložena tak, aby byla použitelná během 30 sekund.

2. žlutý režim
Zvýšená pozornost, všímání si okolí, lidí, vyhýbání se skupinkám i jednotlivcům. Vyhýbání se jakémukoli konfliktu. Zbraň u sebe, ale nikoli v pohotovosti pro možnost použití během 5 sekund.

3. oranžový režim
Zvýšená pozornost osoby, skupiny, která představuje potencionální hrozbu. Zbraň v pohotovosti nebo skryta v rukávu/v kapse/v rozepnuté ledvince pro možnost použití během 2 sekund. Snaha předejít konfliktu a vyhnout se problémům. Vytvoříme si dostatečný odstup, abychom měli čas tasit zbraň. Pokud nebude zbytí, OKAMŽITÁ reakce na útok.

4. červený režim
Chování protivníka hodnotíme jako útok. Tasíme zbraň v sebeobraně (max. 2 sekundy z oranžového módu) a útok odvrátíme zneškodněním (hrozbou nebo přímou akcí) protivníka tak, abychom zastavili jeho útočnou akci a on již nepokračoval v útoku.

Jednotlivé režimy si několikrát týdně nacvičujte s různými zbraněmi. Simulujte reálné podmínky a sledujte rychlost svých reakcí.
Snažte se navodit si pocit stresu a strachu, můžete požádat o spolupráci známého. Důležité je, aby u vás nevznikl panický strach, který zabrání promyšlenému jednání za účelem obrany. Panický strach může vést k tomu, že se ubránit nedokážete a nebo, že obrana bude nepřiměřená /např. vystřílíte do útočníka celý zásobník a soud to vyhodnotí jako nepřiměřenou obranu a pošle vás do vězení mezi gaunery/.

Bohužel, české zákony na toto příliš neberou zřetel, takže se musíte kontrolovat víc než se kontroluje útočník. Z toho důvodu je nutný pravidelný trénink reakcí a dovedností, aby vaše obrana byla CO NEJVÍC PŘIMĚŘENÁ.

Blogovník můžete podpořit nákupem survival potřeb na www.nakupto.cz.
Klikněte, prosím, zde.


Zdroj:
názor autora, zkušenosti autora
Manuál obranné střelby/Pavel Černý, Michal Goetz


30.09.2015,06:10
Počet čtenářů: 0





  Názory čtenářů:

Ochrana proti dlouhodobé hrozbě útoku


Nejnovější příspěvky čtenářů:

Nejsou žádné příspěvky v diskusi.
název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v