Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:561073
Tento rok:9279
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Epidemie polystyrenu, polystyrenová fasádní izolace je omyl?




Epidemie polystyrenu, polystyrenová fasádní izolace je omyl?

Nejsem stavař. Nejsem ani ekolog. Poslední léta nás masírují média spolu s Evropskou Unií řečmi o ekologizaci a úspornosti. Ruší se žárovky 100 a 75 Wattů, jsme nuceni vybavovat nemovitosti energetickými štítky, do benzinu se přilévají rostlinné sračky, do budoucna se mluví o kontrolách komínů, o dani ze studny a možná také o dani z čistého vzduchu.

Musíme pečlivě třídit odpady, plasty do plastů, bílé sklo do bílého skla, barevné sklo do barevného skla, plechovky do kontejneru na železný odpad. Pet lahve mačkáme a vhazujeme do speciálních kontejnerů buď čistě na pet lahve nebo opět na plasty. Zatímco běžný občan je masírovaný zelenou ekologickou propagandou, na mnoha místech Česka vyrůstají nové spalovny a prostřednictvím nových stavebních technologií vzniká skrytá ekologická bomba.

Izolace domů z pěnového polystyrenu.


Jako malý kluk jsem polystyren bral jako něco exotického. Bylo ho málo, byl vzácný. Ve škole jsme z polystyrenu vyřezávali různé destičky. Myslím, že by tehdejší dospělé ani nenapadlo, aby začali používat polystyren na tu nejbizarnější věc, co může člověka napadnout. Na obkládání baráků. Tehdy se domy běžně omítaly přímo na cihlu a většina fachmanů vám řekla, že "zdi musejí dýchat". Dneska vás moderní řemeslník s nějakým dýcháním pošle tak leda do zádele. Probírají se tepelné mosty, úniky tepla, tepelné ztráty. Dům se musí nejlépe neprodyšně zaizolovat. Zpočátku se dokonce vyráběly plastová okna bez jakékoli mikroventilace a obyvatelé domů raději vdechovali plísně, než aby otevřeli okno a pustili dovnitř čerstvý vzduch. Ale pardon, v mnoha lokalitách je čerstvého vzduchu nedostatek. Tovární komíny, komíny spaloven a výfuky, případně kouřící sousedé se postarají o to, aby jste si neprodyšných plastových oken ještě vážili.

A nyní nastává přímo pandemie zateplování domů polystyrenem. Na zdi domů se upevňují polystyrenové desky, které mají chránit a bránit obyvatele domů nejlépe již před letošní zimou. Nikdo nepřemýšlí, co se stane za rok, za pět let, za deset let, za sto let... Zvířata pravděpodobně také nepřemýšlí o budoucnosti, proč by měl člověk???

Pokud bychom se totiž zamysleli nad budoucností polystyrénového moru, nemuselo by se to tragikomické postavě jménem ČLOVĚK vůbec líbit.


Pěnový polystyren je totiž materiál, který, jak známo, není prodyšný. V krátkodobém horizontu se pod takovým materiálem zdržuje vlhkost, tvoří plísně, v tom lepším případě hromadí hmyz jako jsou pavouci, švábi, housenky, červi, mravenci a další malá verbež. Hmyzozoidi si vytvářejí tunýlky na povrch fasády a vesele se nám promenádují dovnitř a ven. Je to pro ně perfektní bydlení! Pokud vám tento krátkodobý následek nevadí, budiž.

Během několika let po polystyrenovém obkladu si můžete povšimnout počátku tvorby plísní také na vnitřním zdivu. Samozřejmě, nemusí se to stát právě vám, ale stává se to. Zeď přestala dýchat a plíseň má ideální podmínky k vylíhnutí zejména na venkovním interiérovém zdivu. Nejčastěji se objevuje kolem oken, v rozích a obyvatelé se tupě diví, kde se vzala. Polystyren!

A co dál?

Střednědobým využitím fasádního polystyrenu může být snížení bezpečnosti polystyrenem zaizolovaných domů. To si vezmete jednoho zloděje, jednu horolezeckou soupravu, cepín, speciální obuv a na zdi s polysterenem bude možno předvádět efekty hodné spidermana. Došplhat po polystyrenové zdi na druhé nebo třetí patro by teoreticky neměl být problém. Na co chodit dveřmi, když můžeme šplhat po polystyrenové fasádě, která je měkká a zároveň udrží vaši váhu? Každý opolystyrenovaný barák má nižší bezpečností hodnotu, to je názor zkušeného kolegy Rosťouše, jehož identitu zná redakce. Zatím nevyužitou :-).

A co dál?

Požár. Polystyren při požáru mění svůj tvar, je VYSOCE HOŘLAVÝ, brutálně dýmí jedovatými párami, konkrétně nad 70 stupňů uvolňuje jedovatý monomer styren, který je karcinogenní a toxický. Jak může dům opláštěný polystyrenem vyhovovat požární bezpečnosti, to jsem doteď nepochopil.

A co dál?

Jednoho dne to přijde. Polystyrenem opláštěný barák se bude opravovat a nebo rovnou bourat. To si nedovedete představit ten bordel. Něco jiného je nasazovat na barák polystyren přímo z výroby a něco jiného je likvidovat barák s polystyrenem, jehož vlastnosti za léta zdegradovaly, drolí se, láme, a navíc je obalen plísní a hmyzozoidy. Kdo ví, jaké viry a bakterie se dokázaly za ta léta v tomto perfektním nevětraném prostředí vyvinout???

Takže za nějakých dvacet, třicet let, u prvních rekonstrukcí, bude pro kolemjdoucí připraven zajímavý zážitek. Mohutný sníh z polystyrenu, znečištění životního prostředí, to bude minimum, s čím se můžete setkat.

A jaká je doba rozpadu polystyrenu v přírodě?

Tak to je ta nejlepší informace: 10 000 let !!!

Vítejte v demokratické, ekologické a zelené společnosti s vysokou inteligencí. Hurá! Po nás potopa! Naše děti nám jednou poděkují...

Zdroj:
názor autora
https://cs.wikipedia.org/wiki/Polystyren
http://www.krasec.cz/krasec/otazkydetail/479


01.07.2015,18:50
Počet čtenářů: 0





  Názory čtenářů:

Epidemie polystyrenu, polystyrenová fasádní izolace je omyl?


Nejnovější příspěvky čtenářů:

Nejsou žádné příspěvky v diskusi.
název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v