Index krize v ČR.
Úvod Hledání On-line hry On-line testy Odkazník Registrace Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:561007
Tento rok:9213
Měsíc:9213
Včera:297
Dnes:376
Online:4
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Trhání zubu, co lze očekávat, jak se připravit, jak se vyrovnast s následky a krvácením
Trhání zubu, co lze očekávat, jak se připravit, jak se vyrovnast s následky a krvácením

S největší pravděpodobností každý z nás jednoho dne půjde k zubaři vytrhnout zub. U malých dětí, který vypadávají mléčňáky se nejedná o žádný problém. U dospělých se může jednat o trhání osmiček nebo-li zubů moudrosti, případně ostatních zubů, pokud je jejich stav žalostný a jediné řešení je vytrhnout.

Pokud není očekáváno něco mimořádného, je dobré se před vytrhnutím zubu pořádně najíst. A to z toho důvodu, že zbytek dne budete mít lehce neprovozuschopnou dutinu ústní. Trhání zubu je nejlepší zogranizovat hned na ráno z důvodu, že kdyby se vyskytly komplikace - například silné krvácení - byl by čas to během dne řešit. Navíc - pokud by se trhal zub večer a vy potom v noci usnuli, mohli byste se teoreticky dusit odtékající krví nebo jí pozřít větší množství a pokazit si trávení (průjmy...).

Takže, trhat zub ráno, být najezený (pokud se neočekává trhání zubu pod celkovou narkózou). Pořádně si vyčistit dutinu ústní, vypláchnout ústní vodou. Nejíst prepáráty podporující krvácení a blokující krevní srážlivost.

Ihned po vytržení zubu si strčit do pusy sterilní tampon a na daném místě skousnout. Tím stlačíte ránu a omezíte krvácení. Tampon nasákne krví, ale pomůže vám. Asi po deseti minutách tampon vyhoďte a následně buďte zbytek dne v klidu.

Lze očekávat tyto komplikace:

- bolest
- zvýšená tělesná teplota
- omezené otevírání úst
- krvavé sliny a to po dobu i dva dny po zákroku. Pokud by rána stále krvácela, je třeba vyhledat lékařskou pomoc a ránu sešít. Případně znovu kousat do tamponu a nutit ránu, aby se stáhla.

Po zákroku, jestliže byla použita umrtvující injekce, je potřeba se "modlit", aby se ústa a jazyk opět rozchodily v pořádku. Pokud byl zasažen injekcí nerv nebo při zákroku přerušen, může být část úst delší dobu nebo i na stálo znecitlivěná.

Co byste neměli dělat:

- jeden až dva dny nevyplachujte dutinu ústní, tj. nežblouchejte v dutině ústní vodou na místě, kde je proveden zásah, abyste si nevyplavili krevní sraženinu. Došlo by k obnovení intenzivního krvácení.
- v noci neležte na operované straně.
- nezvedejte těžké předměty.
- nepředklánějte se, nedělejte stojky na hlavě.
- v noci si hlavu podložte (30 až 45 stupňů), aby byla jednoznačně výš než tělo.
- nekonzumujte teplé nápoje a potraviny.
- nekuřte a nepijte alkohol.

Co byste naopak měli dělat:

- jíst zmrzlinu.
- chladit si místo zvenčí např. vychlazenou láhví s kofolou, pepsi-colou nebo coca-colou :-).
- chlaďte ránu zvenčí (přiložením na líčko) okamžitě po zákroku. Já jsem si skočil do obchodu na vychlazenou kofolu. Nebyl žádný otok.
- pokud je na místě otok, ledujte ještě intenzivněji.
- zajistěte kvalitní čištění zubů a opatrně čistěte v oblasti zákroku.
- po každém jídle vyplachujte ústa vodou a dvakrát denně ústní vodou (po 48 hodinách od zákroku).
- jezte kašovitou stravu a měkkou stravu.
- při intenzivní bolesti analgetika: Paralen, Ibuprofen.
- vyplachovat ústa neslazeným odvarem z heřmánku
- po třech dnech zahajte rehabilitaci otevírání úst a procvičujte svaly.

Při zašívané ráně by se měly použít vstřebatelné stehy. Je zcela normální, když se první nitě začnou uvolňovat po sedmi dnech. Vstřebají se jen stehy přímo v ráně, ale to, co je mimo ránu, se postupně "udrolí" a tak se může v ústech objevit kousek niti. Případně si můžete po nějakém čase (několik týdnů) nit částečně vytáhnout, jestliže v ústech vadí.

Občas se stane, že rána se chová dobře, ale po týdnu může opět bolet a i "zavánět". Dvě možnosti - k zubaři na kontrolu a vyčištění. Já jsem si prošťouchal ránu jazykem, něco tam prasklo, vyteklo trochu "špatné" krve, a bolest ustala. Intenzivnější vyplachování ústní vodou a heřmánkem. Další dny se vše zlepšilo.

Podruhé jsem absolvoval trhání dvou osmiček najednou v r. 2019. Po zákroku jsem si nevzal nic na bolest. Ústa se plnila hleny (bílé krvinky), musel jsem velmi často plivat a snažit se dutinu "nějak" uklidňovat a čistit. Celý zbytek dne nešlo nic jíst, jen po troškách na jedné straně úst pít. Bolest byla enormní, ale šla překonat. Intenzivní bolest se po zákroku (odeznění injekcí) objevila asi tak se tří hodinovým odstupem a trvala cca 4 hodiny, kdy jsem musel tuto bolest přemáhat vší silou. Následně oslabovala a k večeru se sice zvedla teplota, ale bolest už byla snesitelná. Během bolesti jsem prochodil kilometry, zjistil jsem, že když chodím, tak se bolest přemáhá lépe, než když jsem v klidu. Podle stupnice bolesti (http://www.alphega-lekarna.cz/bakerova-skala) bych to hodnotil jako téměř "naprosto hroznou" bolest, kterou nešlo ignorovat a nešlo se soustředit na nic jiného, než na přemáhání bolesti. Bolest byla rozhodně ještě o něco vyšší než intenzivní nejbrutálnější migréna, co jsem kdy měl. Navíc se přelévala z horní do dolní "osmičky" a zpět. Večer se dostavila taková slabší migréna, ale to už jsem bral jako "úlevu" a pokusil se ji zastavit klidem, tmou a spánkem, což se podařilo.

Zdroj:
- zkušenosti autora
- leták zubní ordinace
- různé informace na netu--jun--
14.08.2014,18:33
Počet čtenářů: 0název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2020 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 5.4.20), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v