Index krize v ČR.
Úvod Hledání On-line hry On-line testy Odkazník Registrace Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:627559
Tento rok:75765
Měsíc:3162
Včera:224
Dnes:219
Online:8
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Moje trampoty s kouřovým čidlem JB-S02 Solight
Moje trampoty s kouřovým čidlem JB-S02 Solight

(aktualizováno 9.4.2014) Rozhodl jsem se, že svoji domácnost vybavím kouřovým čidlem. Mám černou můru z toho, že v noci vznikne požár a my ho tzv. zaspíme a udusíme se zplodinami. A to bych velice nerad. Zahořet může cokoli. Zdroj od notebooku, počítače, baterie, mobil, dokonce i varná konvice či televize. Známe případy, kdy vznikl požár z uniklého plynu. Z tohoto důvodu je vhodné na noc nebo při odchodu z domu vypínat veškeré spotřebiče a nenechat nic aktivního. Ničemu, do čeho jde elektřina, nevěřte. Dneska se vyrábí neuvěřitelné šmejdy, které mají označení "CE" a tváří se OK. Následkem vaší naivity můžete být brzy KO.

Tak co s tím kouřovým čidlem?

Delší čas jsem myšlenku nosil v hlavě s tím, že něco objednám po internetu. Při nakupování v Tesco jsem se náhodou nachomýtnul do sekce elektro a tam spatřil... kouřová čidla!!! Značka kouřového čidla SOLIGHT. Vzhledem k tomu, že už mám prodlužku SOLIGHT s ochranou proti přepětí, jsem si řekl, že to zkusím. Investice kolem 200 Kč byla přijatelná. Koupil jsem typ "Fotoelektrický kouřový alarm JB-S02/1D30". Výrobcem je firma Ningbo HI-TECH Park Jabo Electronics Co., LTD. z Číny. Dovozce do Česka je firma Solight.

Kouřové čidlo JB-S02 funguje na baterii 9V. Na štitku má uvedenou životnost 10 let. Životnost baterie v kouřovém čidle by měla být 1 rok, potom je doporučena výměna. Čidlo lze přimontovat ke stropu na šrouby a tato montáž, kdy bude čidlo zachycovat kouř stoupající vertikálně vzhůru, je výrobcem doporučena.

Jaké jsem zjistil nevýhody a špatné vlastnosti kouřového čidla JB-S02?

1. Divný selftest. Výrobce uvádí, že mám čidlo jednou týdně otestovat stisknutím tlačítka v podobě velké svítivé průhledne diody, které se nachází uprostřed horní plochy čidla. Tento test funguje, to ano. Ale nepřišel jsem na to, jak pípání čidla zastavit jinak, než vyjmutím 9V baterie. Opětovný stisk nic neřeší, počkat dvacet sekund také ne a navíc jsem měl totálně ohluchlé uši z tohoto šíleného zvuku. A to už jsme u druhé nevýhody.
2.  Šílený zvuk. V manuálu je uvedeno 80 decibelů. To mi připadalo OK, ale v okamžiku, kdy jsem zvuk uslyšel v praxi, tak jsem byl docela v šoku, jak může být 80 decibelů hlučných. Ale dobrá, pokud je požár, tak ať si čidlo pípá, důležité je, že mi zachrání život.
3. Spolehlivost je na kočku. A tak jsem milé čidlo umístil a zapojil. Měsíc se nic nedělo. A pak, jednou večer kolem desáté hodiny, kdy jsem se chystal jít spát.... se stalo to, čeho jsem se nejvíc obával. To zpropadené čidlo začalo pípat samo od sebe !!! Představa, že bych byl zrovna v práci nebo kdyby se falešný poplach stal někdy v noci, byla naprosto děsivá. Takto jsem to idiotské čidlo zastavil během pěti sekund, protože při tom šíleném rachotu se vám všechny svaly v těle napruží, srdce poskočí a i kdyby jste byl třeba slimejš, rachot vás donutí být u čidla během sekundy a už vyjímat baterii, aby to přestalo rachotit. HRŮZA.
4. Slabá baterie - divná signalizace. Pokud je slabá baterie, čidlo začne po 10s intervalech hlasitě (jak jinak) pípat. Pravděpodobně do nekonečna, nebo dokud se baterie zcela nevyčerpá. Netuším, jak dlouho to trvá, ale donutilo mě to baterii okamžitě vyjmout. ŠÍLENOST.
5. Podruhé je spolehlivost na kočku. A tak jsem vzal milé čidlo a zapálil svíčku. Udusil svíčku a přiložil otvor nad hustý dým. Podívejte se na následující fotografie (foceno po pokusu). Při prvním přiložení se dioda rozblikala, ale čidlo zapomnělo pípat !!! Takže v ten okamžik bych byl jednoduše mrtvej, udušenej. Díky, čidlo!!! Při druhém pokusu se čidlo konečně rozpípalo. Paráda. Takže ochrana tímto čidlem je 50 : 50ti.

A závěr?

S čidlem nejsem spokojený. Reklamovat čidlo za 2 stovky není pro mě ekonomicky přijatelné. Proto jsem si čidlo upravil a ještě si ho trošičku budu vylepšovat. A to takto:

1. Ztlumil jsem zvuk cca o 20 decibelů, protože nechci infarkt svůj ani sousedů a vyzkoušel detekční vlastnosti, které stále fungují stejně 50:50.
2. Čidlo zapínám pouze na noc, vzhledem k jeho nespolehlivosti. Navíc si k němu udělám vypínač, abych nemusel pořád vytahovat baterku.

Po těchto zkušenostech mám představu, jaké bude moje druhé čidlo, které si budu shánět:

- regulace hlasitosti
- místo debilního pípání něco normálního
- spolehlivost 100 %

Tak snad takový model seženu... Snad nebudu muset stát frontu a vstávat brzy ráno. Protože v tomto dnešním režimu je možné všechno.

Pokud bych měl čidlo JB-S02/1D30 nějak hodnotit, tak 2 body z 10. Jeden bod za to, že je to čidlo a občas detekuje kouř. Druhý bod za to, že bylo levné.

Přeji hezký den.

Aktualizace 9.4.2014:

Čidlo jsem opatřil vypínačem :-)

Viz následující fotografie. Milé čidlo jsem opatřil vypínačem. Já vím, je to amatérské, ale potřebuji čidlo okamžitě vypnout, když začne hvízdat, aniž bych musel oddělávat zadní kryt a vytahovat baterii. Tato aplikace znamená, že čidlo jde namontovat např. do podhledu a nad podhled schovat baterii. Tímto se omlouvám Číňanům, že jsem musel radikálně předělat jejich výrobek :-).--jun--
01.04.2014,21:09
Počet čtenářů: 0název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2020 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 5.4.20), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v