Index krize v ČR.
Úvod Hledání On-line hry On-line testy Odkazník Registrace Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:619197
Tento rok:67403
Měsíc:3584
Včera:234
Dnes:131
Online:8
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Vypínač mezišňůrový dvojitý - další nedostatkové zboží
Vypínač mezišňůrový dvojitý - další nedostatkové zboží

Stala se mi taková věc. Koupil jsem tady v Česku stojatou pokojovou lampu, která se skládá z horního světla a malé lampičky. Lampa se obsluhuje dvojitým mezišňůrovým vypínačem. Představte si jednoduchý vypínač se dvěma přepínacími tlačítky. Mně to připadalo jako klasika, kterou jsem kdesi viděl už za minulého režimu, ale zdá se, že se mi asi zdála nějaká Fata Morgana, protože dnes takový vypínač nikdo nezná.

Původní foto vypínače už nemám, ale mohu posloužit fotografií jeho rozebraného skeletu:Po dvou letech používání začal vypínač vydávat divné tóny, jakoby tam něco cvrkalo :-) a nakonec docházelo k tomu, že přestávalo fungovat zapnutí hlavní lampy. Pokud jsem do vypínače klepnul nebo zatlačil na kabel, vypínač zase nějakou chvíli fungoval. Dlouhou dobu jsem odkládal opravu lampy, až jednoho dne jsem se naštval a vypínač se rozhodl otevřít a podívat se, co je za problém. První věc, která mě nemile překvapila bylo, že vypínač se nedá šroubovat, ale pouze nějak odehnout. A když nevíte jak, téměř vždycky ho poškodíte. Tak se i mě povedlo vypínač poškodit při jeho otevření. Naskytl se mi pohled na všelijak propájené propoje, které v zásadě plnily svou funkci, v jednom místě byl špatný kontakt. Mohl bych to opravit, ale jak to znovu zakrytovat, když je kryt zničený?

A tak jsem začal obcházet obchody. V prvním obchodě mi sdělili, že dvojité vypínače vůbec nevedou. Ve druhém obchodě mi sdělili, že mezišňůrové dvojité vypínače kdysi měli i s kabelem, ale v tuto chvíli mají jen jednoduché vypínače. Mezi známými někteří ani nevěděli, co to dvojitý vypínač je, ale jedna kolegyně si vzpomněla, že vlastně taky mají doma lampu s dvojitým vypínačem. Nakonec jsem dostal odkaz na dva velkoobchody s elektrosoučástkami, které jsem vzápětí oslovil. Ani na jednom neměli dvojitý vypínač, vůbec ho nevedli v sortimentu. Když uvážím, že v obchodě, kde jsme lampu kupovali, byla takových ještě spousta, tak časem bude mít podobný problém spousta dalších zákazníků. Známý mi řekl, že takové „sračky“ nejspíš vyrábí jen v Číně.

Dobře. Rozhodl jsem se přebudovat lampu na model s jednoduchými vypínači. Koupil jsem vypínač, který se mi nejvíc vzhledově líbil, protože byl šroubovatelný. Stál 32 Kč. Tady je foto:Když jsem ho rozdělal, všimnul jsem si jedné věci, na jedné straně je kontakt nepřerušený a na druhé straně přerušený. Ale co to je?? To znamená, že když otočím šňůru a dám ji do zásuvky jinak, tak na nepřerušeném kontaktu bude proud, který půjde za vypínač?Podle snímku i reálného pohledu to tak evidentně bude. Takový vypínač nemohu považovat za bezpečný. Jak toto mohl náš stát pustit na trh? Jiná situace je u šňůr, které nemohu otočit, nevím, jak to mají někde v Asii, ale u nás lze šňůru do lampičky do zásuvky přetočit tak i tak. O vypínači jsem měl to mínění, že nejen přeruší obvod jako v tomto případě, ale nepustí za sebe žádnou fázi, tj. přeruší obvod na obou vodičích. U tohoto vypínače to tak evidentně nefunguje.

Pokud na to máte jiný názor, prosím napište, rád se poučím. 

--jun--
14.11.2013,18:45
Počet čtenářů: 0název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2020 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 5.4.20), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v