Index krize v ČR.
Úvod Hledání On-line hry On-line testy Odkazník Registrace Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:618695
Tento rok:66901
Měsíc:3082
Včera:711
Dnes:91
Online:8
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Bathory
Bathory

Drama / Historický
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min

Režie: Juraj Jakubisko
Hrají: Anna Friel, Karel Roden nejml., Hans Matheson, Vincent Regan, Franco Nero, Deana Horváthová, Michaela Drotárová, René Štúr, Jiří Mádl, Lucie Vondráčková, Andrej Hryc, Bolek Polívka, Jiří Korn, Monika Hilmerová, Jaromír Nosek, Táňa Radeva, Eva Elsnerová, Zdeněk Podhůrský, Marek Vašut, Karel Dobrý, Petr Jákl ml., Marek Majeský, Beata Greneche, Ladislav Ondřej, Jan Vlasák, Rudolf Stärz, Sandra Pogodová, Hana Vagnerová, Ilona Svobodová, Vladimír T. Gottwald, Jiří Krytinář, Jiří Maria Sieber, Jan Unger, Anthony Byrne, Václav Upír Krejčí, Kristýna Maléřová, Taťjana Medvecká, Marian Roden, Marie Viková

Myslím, že tohle byl první film od Juraje Jakubiska, který jsem měl tu čest vidět. A rozhodně nebyl špatný. Dokonce se dá říct, že je na světové úrovni, a už to není jen takový malý český filmeček, který musí nedostatky režie a scénáře dorovnávat humorem a hereckými projevy.

Erzsébet Báthory je šílené jméno. Na češtinu dokonce hnusné. Ersébet znamená Alžběta. Ve filmu ji ztvárnila Anna Friel a jejím prostřednictvím je Erzsébet sice hnusné jméno, ale nádherná postava.

Začneme nejprve zápory, protože jich není moc, a já bych byl rád, aby tato recenze vyzněla pro film kladně. Občas velmi zmatený dějový sled a krátké šoty (orgie, dějové vsuvky) kladly vysoké nároky na chápavost diváka. Musím říct, že několikrát došlo k tomu, že jsem se odtrhl od obrazovky a zmateně jsem se rozmýšlel kolem přemýšlejíc, co mi chtěl pan režisér tímto orgastickým střihem naznačit. Alžběta Báthoryová obklopena dívkami nahoře bez. Je snad lesbička? A kam se poděl její milý italský malíř? Myslím, že režisér chtěl záměrně zmást diváka, aby ho z potupné zmatenosti přivedl k překvapivému konci, nad kterým musí i historie znalý člověk, pořádně přemýšlet. Na druhou stranu, kolika lidem ze sta se bude chtít přemýšlet? Lidé se chtějí bavit a ne spekulovat, zda byla koupel z bylinek nebo lidské krve.

Kladem (a už jsme u kladů) filmu byla myšlenka. Myšlenka, že lidé jsou velmi nebezpeční a špatní tvorové, když dokáží učinit vše, aby zničili tak krásnou a současně nemocnou dámu jako je Alžběta. Pro její majetek. Za to, že láska nebyla opětována. Thurzo - Vašut znovu a znovu kuje pikle, aby Alžbětu získal nebo zničil. Třetí cesta neexistuje.

Vynikající choreografie, kostýmy. Líbily se mi také záběry z bitev proti Turkům. Čisté šaty na vesničanech mi nevadí. Herci podali kvalitní výkony a většinu času film dokázal diváka opravdu pohltit. 138 minut kvalitní zábavy, která umožnila ponořit diváka do atmosféry doby, obdivovat se kráse Anny Friel a očekávat neodvratně ponurý konec.

Ach. Mniši. Bolek Polívka spolu s Mádlem vytvořili bizarní dvojku, která nejspíš měla vnést do filmu vítr svěžího humoru a zjemnit hororové scény plné mrtvých panen. Nepovedlo se. Bizarní to bylo, zábavné už méně. Mám podezření, že si tam tito dva prominentní herci leccos protlačili i proti vůli režiséra. Víte, osobně nesnáším směsku hororu a komedie a tady se to už málem podařilo. Naštěstí převážilo seriózní zpracování a celkově film vyzněl s hlubokým uměleckým a citovým zážitkem pro srdce diváka.Tento film mohu zcela určitě doporučit.

Hodnocení magazínu: 8/10. (mínus bod za Bolka s Mádlem a mínus bod za občasnou zmatečnost děje, jinak vynikající)

--jun--
19.05.2013,07:29
Počet čtenářů: 0název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2020 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 5.4.20), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v