Index krize v ČR.
Úvod Hledání On-line hry On-line testy Odkazník Registrace Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 Návštěvy
Celkem:626936
Tento rok:75142
Měsíc:2539
Včera:218
Dnes:59
Online:6
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Avatar
Avatar

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller
USA / Velká Británie, 2009, 162 min
Režie: James Cameron
Hrají: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez, Giovanni Ribisi, Joel Moore, Wes Studi, Laz Alonso, CCH Pounder, Stephen Lang, Dileep Rao, James Pitt, Amy Clover, Peter Mensah, Matt Gerald

Shlédnutí filmu Avatar předcházela šeptanda o tom, že toto je superdílo srovnatelné s Matrixem, které diváka ohromí, překvapí a zavede do oblastí, které si ani ve své nejbujnější fantazii nedokáže představit.

Avatar je bezpochyby vizuálně graficky dokonalé dílo. Ruka špičkového počítačového software s šikovnou obsluhou je jasně rozpoznatelná. Všechna přání scénáře a režiséra byla naplněna. Otázka však zůstává, má tento film dostatek síly naplnit svého diváka?Odpověď je smutná - nemá. Děj je velmi plytký, dá se očekávat vývoj bez jakéhokoliv překvapivého zvratu. Role jednotlivých postav jsou určeny od začátku až do konce. Jak poznamenal jeden vtipný recenzent, Avatar je plný otřepaných megaklišé, které diváka nedokáží v ničem překvapit a ani citově zasáhnout.

Když se tedy režisér vzdal možnosti působit na diváka dějem, zůstala mu technika. Možnost hlavní postavy Jake Sullyho vtělovat se do genetického křížence, jehož prostřednictvím se mohl prohánět po planetě Pandora, měla zahrnout diváky nepřeberným množstvím působivých scén a efektů. Upřímně, vtělování se do jiného organismu či přístroje popsal polský spisovatel Stanislaw Lem ve své knize Mír na Zemi. Tenkrát se sice nejednalo o nějakého mimozemského křížence, nýbrž pouze o roboty - Telematy, ale i tak to byla převratná myšlenka. Sázím boty na to, že dějově by Mír na Zemi strčil Avatara do náprsní kapsy. A pokud by se Mír na Zemi nafilmoval současnými prostředky, efekty by zcela jistě také stály za podívání.

Ale zpět k nepřekvapivému Avatarovi. Ocasy tvorů, které se stejně jako počítačové kabely mohly propojovat, zasouvat do různých otvorů, proplétat mezi sebou, na mě působily jako výsměch. Tak prostá inspirace a tak velké očekávání! Planeta, která je tvořena přírodní inteligencí rozhodně skýtala mnohem více inspirace pro vývoj příběhu. Na druhou stranu se nedá upřít kvalitní herecký výkon alespoň v těch scénách, kde ještě zůstali lidé - nepočítačové postavy - představováni fyzickými herci. Pokud Avatar představuje vývoj filmové tvorby, je mi jasné, že slovo 'herec' již brzy zůstane jakýmsi historickým artefaktem, a my budeme svědky divutvorných proměn modrých, fialových, černých, růžových tvorů, kteří nám v jakémsi multikulti provedení budou evokovat představu, že všichni tvorové naší galaxie, ale hlavně planety Země si jsou rovni, bez ohledu na jejich chování, agresivitu či způsob žití, který může omezovat druhé.

Hlavním hrdinou je vozíčkář. Hlavní rasou filmu se stala modrá rasa mimozemšťanů planety Pandora. Úhlavním nepřítelem se profiluje rasistický a agresivní bělošský vojenský velitel. Epizodní pozitivní roli zastává legendární Sigourney Weaverová, která, i když je běloška, je běloškou natolik cizokrajně vypadající, že si ji automaticky řadím někam jinam, nejspíš k Vetřelcům a jiným galaktickým stvořením.

Co říct závěrem? Avatar mě nepřekvapil. Po dějové stránce nevybočuje z jakéhosi šrekovského klišé, které zachvátilo dnešní filmovou tvorbu. Filmová tvorba odtržená od reality, vykrádající prvky z díla Stanislawa Lema i Matrixu, snažící se oblbnout již tak oblblého diváka, nedosahuje úrovně, kterou jsem ochoten sledovat, sdílet s přáteli a užívat si zaslouženého odpočinku. Shlédnout Avatara není zničující, ale skličující. Doufejme, že vývoj sci-fi filmové tvorby nepůjde směrem ke šrekovství, ale směrem ke smysluplné tvorbě, vždyť přece je z čeho brát. Stačí filmovat díla Strugackých, Lema, Clarka, Asimova, Bulyčova, Jefremova, Vonnegutova a nesnažit se vymýšlet krávoviny a kokotiny.

Film hodnotím jako silně podprůměrný, protože já jako divák se nechci ukájet grafickým vizuálním stylem, ale chci především kvalitní dějovou zápletku a nějaký smysl.

PS: Ve filmu samozřejmě nechybí jako hlavní postava za 'modráky' - žena bojovnice, aby bylo ženskému pokolení učiněno zadost a mohla úspěšně pokračovat změna pozemských žen v emancipované ženamuže.

Hodnocení: 3/10. Jeden bod za grafiku. Jeden bod za Sigourney. A jeden bod jako dárek.--jun--
24.06.2013,06:39
Počet čtenářů: 0název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2020 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 5.4.20), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v