Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:561012
Tento rok:9218
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Návod na instalaci laserové tiskárny SAMSUNG v počítačové síti




Návod na instalaci laserové tiskárny SAMSUNG v počítačové síti

Nadpis článku je možná trochu kostrbatý. Jedná se o návod na instalaci síťové tiskárny SAMSUNG M2825ND do systému Windows i Linux. Předností této tiskárny je, že výrobce vytvořil ovladače jak pro Windows, tak pro Linux i jiné systémy. To je skvělé. Obecně lze tento návod uplatnit i pro jiné tiskárny a principy instalace lze využívat i v jiných úkonech.

Příprava

Tiskárnu vybalíte a připravíte k tisku podle návodu. Je třeba ji připojit do sítě a nastavit statickou IP adresu v rámci rozsahu vaší LAN sítě, aby byla vidět z ostatních zařízení. Je to poměrně jednoduchý proces a konkrétně tato tiskárna má perfektní ovládací rozhraní přes url. Bohužel nešifrované, ale lze nastavit určitá pravidla pro snížení rizik.

Instalace v systému Windows 7 Pro a Windows XP Professional

Tady mi to zabralo jen chvilku. Protože byl instalační disk k tiskárně nečitelný, tak jsem stáhnul ovladač z těchto stránek:
http://www.samsungdrivers.net/samsung-m2825nd-driver/

Ovladač jsem pod správcem nainstaloval a nechal vyhledat tiskárnu v síti. Podařilo se hned na poprvé, ale když jsem vyslal první zkušební tisk, tak byla stránka zmenšená na půl A4. Ve vlastnostech tiskárny (ve Windows) jsem našel schéma, které toto zapříčiňovalo a nastavil nové schéma pro tisk na A4 1:1. Vyslal druhý tisk a ten byl v pořádku. Hotovo.

Parádní je, že instalační software od Samsungu funguje také na Windows XP. Vše funguje, tiskne i starší pracovní stanice.

Instalace v systému Linux OpenSuse Tumbleweed

Tady už to je trochu jiná káva, jiný level.
1. Stáhněte ovladač z netu, viz adresa výše. Přesné umístění na netu je toto:
http://downloadcenter.samsung.com/content/DR/201411/20141127110634246/ULD_v1.00.29.tar.gz

Bohů žel jsem o pár let později zjistil, že se z daného místa  a to je zvláštní - stahuje úplně jiný zakomprimovaný obsah pod stejným názvem...

Takže zde:
http://www.blogovnik.cz/data/soubory/ULD_v1.00.29.tar.gz

2. Rozpakujte archiv. Pozor na skryté soubory, je třeba zobrazit a rozpakovat všechny soubory.

3. Tiskárna nemá skener, takže se přihlašte do konzole jako root (su -) a v adresáři "uld" spusťte skript přes syntaxi ./install-printer.sh

Odpovědně projděte dialogem, odsouhlaste podmínky, odsouhlasil jsem i nastavení firewallu (trochu jsem se bál, aby mi to nenamrvilo konfigurák), myslím, že se povoluje port 9100 pro komunikaci přes socket raw ve stylu syntaxe "socket://192.168.N.N:9100".

Ovladač by měl být nainstalován.

4. Spusťte YAST - HARDWARE - TISKÁRNA - TISK PO SÍTI  a dole aktivovat tlačítko PRŮVODCE PŘIPOJENÍM. Zde vybrat volbu vlevo "TCP PORT (AppSocket/JetDirect)" a zadat do políčka IP adresa IP adresu (statickou) vaší tiskárny. Port 9100 nebo takový, který jste si určili pro tuto komunikaci. 9100 = default. Dáte TEST SPOJENÍ, pokud je OK, zadáte výrobce tiskárny SAMSUNG a celkově potvrdíte tlačítkem OK.

5. Bohužel teď bude Linux nějakou chvíli jako šroťák šrotovat. Až se vyšrotuje, tak uvidíte seznam ovladačů, kde by měl být vidět i ovladač, který jste instalovali v bodu 3. Ovladač by měl obsahovat typ tiskárny, v mém případě tento:  Samsung M262x 282x.

Vyberte ovladač a potvrďte OK.  Danou tiskárnu si následně nastavte na A4 papír, případně úsporný režim a další věci. Rovnou si nastavte "přijímat tiskové úlohy" a "povolit tisk". Vytiskněte zkušební stránku.

Pokud máte správně nastavený CUPS ( o něm dále), tak můžete do prohlížeče navolit adresu: http://localhost:631/ nebo http://127.0.01:631/. To je webové rozhranní CUPSu. Zde si můžete také nastavit výchozí parametry tiskárny jako je tisk A4, úsporný tisk a pod.

Jestliže zkušební výtisk dopadl v pořádku je to OK. V opačném případě jste v rejži a musíte to nějak zvládnout. Mohlo se totiž změnit dost věcí jako je chyba ve verzi CUPSu, blokace firewallem, špatná instalace ovladače atd.

Tato instalace včetně pokusů a omylů mi trvala asi 2 hodiny.

Instalace v systému Linux OpenSuse 13.1

A toto už bylo sado-maso. Jel jsem podle stejného postupu jako pro Tumbleweed, ale instalace ovladače neproběhla korektně. Další možností bylo naloadovat ovladač přímo z webového rozhraní cupsu v administraci tiskárny, což naleznete:

http://localhost:631 - Administration - Manage Printers - vybrat tiskárnu - Maintenance Modify Printer - Continue - Continue - a plně dole "Or provide a PPD file". Tento soubor najdete v adresáři s rozbaleným ovladačem: uld/noarch/share/ppd/

Samsung_M262x_282x_Series.ppd


Naneštěstí, nepomohlo ani toto, byť se ovladač v yastu objevil, byl vybrán, tiskárna měla stejné nastavení jako na Tumbleweedu, přesto netiskla.


Po čtyřech hodinách jsem se tedy rozhodl přikročit k tisku přes nasdílenou tiskárnu v Tumbleweedu.


Jak na to:

Nejprve je potřeba připravit CUPS server se statickou IP adresou (nastavení statické IP adresy je samostatná kapitola na hodinu práce pro neznalého a na pět minut práce pro znalého, o které někdy jindy...). Což je pro mě OpenSuse Tumbleweed, kde tisk na SAMSUNG funguje v pořádku:

1. Nastavíme firewall. Bohužel v Yastu jsem se na firewall nemohl dostat, hláška, že se ten dement připojuje k firewallu tam trčela deset minut a nic. Takže jsem ručně editoval soubor: /etc/sysconfig/SuSEfirewall2, konkrétně řádek:


FW_SERVICES_EXT_TCP="631 ipp"


kde, jak vidíte, jsem přidal hodnotu portu 631 a pro jistotu také "ipp", protože se podobně zadává "ssh" atd. Takže jsem doufal, že to bude stačit. A stačilo.

Po této úpravě je třeba restartovat firewall takto:

/sbin/SuSEfirewall2 stop
/sbin/SuSEfirewall2 start

2. Viz výše na webovém rozhraní cupsu (je to rychlejší než v dementním ubohém yastu) nastavíme na dané tiskárny přes MODIFY sdílení "share printer".

3. Je třeba nakonfigurovat cups v jeho konfiguráku. Ten najdete zde:

/etc/cups/cupsd.conf

Konkrétně řádky:

Only listen for connections from the local machine.
Listen /run/cups/cups.sock
Port 631 Listen on port 631 on all interfaces


Bohužel, cokoli jiného nefungovalo, pouze naslouchat portu bez podmínek. Blbý, ale pro mě v tuto chvíli nezbytný.


Show shared printers on the local network.
Browsing On
BrowseAddress 192.168.2.*:631
BrowseLocalProtocols dnssd


Restrict access to the server...
<Location />
Order allow,deny
Allow localhost
Allow 192.168.2.*
</Location>


Je to jen pár řádků, ale vzalo mi to dost času, než jsem to vymyslel. Protože žádný zdroj to neuváděl správně. Téměř jsem si zavzpomínal na konfiguraci Postfixu. Ale ta byla řádově horší.


4. A restartovat CUPS:

service cups restart


Tak. Server CUPS je připravený.


Nyní si připravíme klienta - tj. počítač v mém případě s OpenSuse 13.1, kde mi tisk nefungoval, jelikož se neuchytil ovladač:

1. Rovnou povolíme port 631 na firewallu podobně jako nahoře - pozor - hodnotu přidáváme k ostatním hodnotám např. 631 XXX SSH DDD 8556 apod.


FW_SERVICES_EXT_TCP="631"


2. Restartujeme firewall.


3. Otestujeme dostupnost server cupsu:


telnet 168.192.0.6 631


Pokud zafunguje, jsme na správné stopě a jedeme dál, v opačném případě hledáme chybu.


4. Teď už jenom YAST - HARDWARE - TISKÁRNA - KONFIGURACE TISKÁREN - PŘIDAT - TISK PO SÍTI - tady jsem zapnul "Přijímat oznámení z cups serverů", ale možná zbytečně - PRŮVODCE PŘIPOJENÍM - vlevo TISK POMOCÍ ZAŘÍZENÍ TISKOVÉHO SERVERU - CUPS SERVER (IPP) - VPRAVO VYPLNIT IP ADRESU CUPS SERVERU A NÁZEV FRONTY = NÁZEV TISKÁRNY NA CUPS SERVERU. Otestovat spojení, vybrat RAW QUEUE a OK.


MÁME TO.


Tiskárna se objeví mezi tiskárnami, vyzkoušíme tisk a mělo by to jet. Super! Hodí se např. jestliže máte jako já nižší verzi OpenSuse v dceři na matce a matka hraje roli CUPS serveru.


Závěrem

Nebyl to zatím nejhorší konfigurační masakr na linuxu, dá se to. Výsledkem je funkční tisk z Windows stanice, ze stanice OpenSuse Tumbleweed a ze stanice se starším OpenSuse 13.1 na tiskárně SAMSUNG. Pevně věřím, že vám tento návod pomůže a po uvedeném nastavení budete schopni přistupovat na cups server přes web také z webového prohlížeče klienta.


Tady ale vidíme, že nastavit něco na Linuxu, co se na Windows nastavuje přes několik kliknutí, není úplně snadné. I to je jedna z příčin, proč má Linux tak málo fandů. To je docela škoda.


Zdroj:
názor a zkušenost autora


21.02.2018,21:00
Počet čtenářů: 0



 

Názory čtenářů: Návod na instalaci laserové tiskárny SAMSUNG v počítačové síti


Vložit názor Zobrazit celou diskusi


název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v