Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:559185
Tento rok:7391
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Využití nouzových frekvencí Českého rozhlasu v praxi




Využití nouzových frekvencí Českého rozhlasu v praxi

V sekci SURVIVAL NÁVOD jsem nově přidal seznam nouzových frekvencí, které jsou ověřené. U nouzových frekvencí Českého rozhlasu je záruka (viz komunikace se zástupcem ČRo), že budou v případě výpadku el. energie zálohovány + budou prioritně uschopňovány v předem stanovené periodě. Je tedy vhodné poslouchat v případě katastrofické situace právě na těchto frekvencích. Výhodou je, že tyto frekvence jsou dostupné v každém normálním rádiovém přijímači.

Jedná se o frekvence v pásmu dlouhých, středních a velmi krátkých vln. Při porovnání rádia Roadstar TRA-2973/N a třicet let starého rádia Alicja R-603 jsem musel konstatovat, že střední vlny chytá Alicja R-603 mnohem lépe, s větší citlivostí a čistotou.

Ale k tématu.

V následujícím textu si řekneme, jak lze snadno za pomocí nouzových frekvencí Českého rozhlasu vytvořit sken České republiky na oblasti, které jsou relativně v pořádku a na oblasti, které mají nějaký problém.

V seznamu nouzových frekvencí ČRo máme všechny kraje, v každém kraji jednu až tři lokace. Stačí si vzít mapu ČR, zelené a červené špendlíky a značit místa, kde chytáte příjem, a kde příjem nechytáte. Bohužel Český rozhlas nemá prioritní vysílače na středních vlnách. Na dlouhých vlnách je to vysílač Topolná blízko Uherského Hradiště. Velmi krátké vlny se na větší vzdálenosti šíří hůře, i přesto lze provést kontrolu zvláště výkonnějších vysílačů jako je Kojál na brněnsku, Praděd na jesenicku, Hošťálkovice na ostravsku, Krásné na pardubicku, Javořice na jihlavsku, Černá Hora na trutnovsku, Ještěd na liberecku, Mezivrata na voticku, Kleť na českobudějovicku, Krašov na plzeňsku, Buková Hora na ústecku.

Všechny tyto vysílače kromě Kojálu jsem včera zachytil. Když jsem se díval na stav Kojálu, zjistil jsem, že je odstávka. Správně jsem tedy vyhodnotil, že se na Kojálu něco děje.

Není to skvělé? V případě katastrofického scénáře můžete s těmito poznatky provést rychlý sken, v jakém stavu je tato země. Pokud zachytíte jen část vysílačů, můžete si zmapovat, kde je problém, kde vysílače nefungují kvůli zasažení katastrofou.

Rádiový přijímač - dovybavení

U každého rádiového přijímače by měla být (nalepená, vložená) cedulka se seznamem (nouzových) frekvencí k monitoringu. Např. takto:

ROADSTAR TRA-2976/N NOUZ. FREKV. ČR
S:639kHz( ČR2/Praha,Praha,750kW)
S:954kHz(ČR2/Praha,Brno,200kW)
+FM:87.7MHz(Radiožur.,Pardubice,100kW)
+FM:92.5MHz(Radiožur.,Valašské Mez.,7.2kW)
+FM:95.1MHz(Radiožur.,Brno-Kojál,83kW)
+*FM:99.5MHz(Radiožur.,Zlín,5.5kW)
+FM:106.2MHz(Radiožur.,Hodonín,9.1kW)

* = naladěno defaultně
+ = priorita pro případ katastrofy
Vše zálohováno pro výpadek el. Energ.


Poznámka:
Jako rádiový skener stavu vysílačů může fungovat také mobilní telefon vybavený rádiovým přijímačem.

Zdroj:
názor a zkušenost autora


06.07.2017,11:26
Počet čtenářů: 0


 
Jméno/nick:
Trefný název:
  Proti spamu: Napište název šestého dne v týdnu malými písmeny a česky: 
Zde napište svůj názor ke článku:



 

Názory čtenářů: Využití nouzových frekvencí Českého rozhlasu v praxi


Vložit názor Zobrazit celou diskusi


název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v