Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:559180
Tento rok:7386
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Slovanský kalendář




Slovanský kalendář

Čím víc si čtu o našich předcích, tj. o Praslovanech, tím více ve mě hlodá myšlenka, že by to mohla být pravda. Mou základní "biblí" je kniha od pana Horáka: O Slovanech úplně jinak, kterou lze koupit např. zde.
V dnešním článkem se zkusíme zamyslet nad praslovanským kalendářem. Zda to byl opravdu praslovanský kalendář, v čem byl jiný od dnešního kalendáře a do jaké historie tento kalendář sahá.

V čem se jistě shodneme, je fakt, že mezi absolutně nejstarší civilizace, které fungují de facto kontinuálně patří tyto: Čína, Indie, Rusko, Řecko a možná ještě pár dalších.

V případě Číny tomu odpovídá jejich kalendář, který se začíná počítat od roku 2697 před naším letopočtem, což znamená, že v roce 2017 mají Číňani rok 4714tý.

Indie dle hinduistického kalendáře má v roce 2017 zcela jiný ročník. A to 2074 dle Vikramské éry nebo 1939 éry Šakaské a nebo 5119 éry tzv. Kali-Jugy (což je označení doby temna).

U Řeků byl počátkem letopočtu první den olympiády, což bylo r. 776 před naším letopočtem. Dnes tedy mají Řekové rok 2793.

Mno.

A co Rusové a potažmo Slované?

S Rusy a potažmo Slovany je to, jakoby je někdo přejel parním válcem a nebo donutil napít se z řeky Léthé, což byla v řecké mytologii řeka zapomnění. Krátce řečeno, podle současných vědců vyskákali Slované někdy v 6./7. století našeho letopočtu z "krabičky" a obsadili rozsáhlé území v Asii a v Evropě. Podle toho, co nás učili ve škole, předtím patřili Slované mezi "primitivní" kmeny, používali snad jakési primitivní písmo, pokud vůbec uměli číst a psát. Kdyby na naše území nepřišel Cyril a Metoděj, kdo ví, jak by to dopadlo, možná bychom ještě šplhali po stromech jako opice.

Tak. A teď tu o Červené Karkulce :-).

Jednoduše a krátce řečeno, slovanská historie zmizela. Prostě je fuč. Po více jak tisíciletí nadvlády cizinců máme my Češi problém uvědomit si význam svého jména a příjmení. Prostě nevíme, co to znamená a musí nám to vysvětlovat speciální vědci. V takové Číně řekne člověk, jak se jmenuje, a většinou pokud je to tradiční čínské jméno, se hned ví, co jméno znamená. Tomu se říká "držet se kořenů".

My nevíme nic.

Na internetu se traduje na mnoha zdrojích, že Praslované měli jiný kalendář než je ten, co nám založila církev. Podle těchto zdrojů by nyní měl být letopočet zcela jiný, konkrétně rok 7525. Tento rok se údajně počítá od uzavření míru v tzv. Hvězdném chrámu.

Hmm. Jako obvykle každou informaci důkladně ověřuji, a tak jsem začal pátrat, kdo jiný má ještě kromě údajných Praslovanů rok 7525. A zjistil jsem nemilou věc. Rok 7525 je rok podle BYZANTSKÉHO kalendáře.

Cituji:
Byzantský letopočet: používán od 7. století n. l., zkonstruován jen na základě chronologických úvah ve snaze uvést do souladu letopočet s počítáním indikcí a se systémem juliánských přestupných let. Zároveň měl ulehčit cyklické výpočty Velikonoc. Epochou je domněle stvoření světa 1. září 5509 př. n. l. Rok 1 byzantského letopočtu pak běžel od 1. září 5509 př. n. l. do 31. srpna 5508 př. n. l. Při případném převodu kalendářních dat tohoto letopočtu na náš letopočet je nutné od čísla roku odečíst 5508 pro data mezi lednem a srpnem, pro data mezi zářím a prosincem nutno odečíst 5509. Velmi rozšířen na ortodoxním východě, zvolna se přestával používat po pádu byzantské říše, ale na Balkáně a v Rusku používán až do 18. století.
http://kalendar.beda.cz/ruzne-letopocty

Takže bohužel, BOHUŽEL. Už jsem se těšil, že snad badatelé objevili skutečný Praslovanský kalendář, ale zdá se, že ne. Je sice pravda, že když jsem si počítal domnělé stvoření světa podle Bible, dospěl jsem k číslu 4152 před naším letopočtem + 2017, to máme rok 6169. Nicméně byzanští mniši došli k číslu o něco vyššímu. Tento tzv. byzantský kalendář byl implementován v tehdejší "Tartárii", kde se udržel až do 18. století. Důkazem jsou letopočty na náhrobcích a knihách. A naneštěstí, je velmi málo pravděpodobné, že by Praslované počítali stejné roky jako byzanštní mniši. Je to škoda, už jsem se těšil na to, že si budu počítat roky podle Staroslovanů.

Co k tomu říct dál? Že bychom se snad pokusili vyfabulovat tezi o tom, že Praslované přinesli tento kalendář do Byzancie??? Málo pravděpodobné.

Ovšem... Všimněte si, že byzantský (pseudopraslovanský) letopočet, éra Kali-Jugy a v podstatě i Číňané svými letopočty ukazují do historie na nějaký počátek něčeho. Prostě v okamžiku, kdy byli schopni začít počítat, tak počítali. A je docela možné, že byli schopni počítat i dřív, než.... se stala nějaká hrozivá událost, která počítání přerušila, a od které se začalo počítat znovu.

Pokud bychom souhlasili s tezí, že byzantský kalendář byl ve shodě s praslovanským kalendářem, museli bychom najít spojnici, která byla stejně účinná na Praslovany, tak na Byzance. Mohla to být nějaká katastrofa, mohla to být nějaká válka, mohl to být nějaký bod, o který se obě tyto civilizace opřely, a proto tento letopočet uznávaly za vlastní.

Ovšem, stále jsou to hypotézy a skutečnost, že řada webů uvádí "praslovanský letopočet" a neuvádí, že je totožný s byzantským letopočtem, je docela podivná.

Tím to celé samozřejmě nechci smést ze stolu, právě naopak, zastávám názor, že Praslované měli svůj letopočet, který jim příchozí "misionář" dovedně překryl letopočtem novým. A kdo ví? Možná to byl letopočet upravený o jednu nulu méně podobně, jako když se kostely stavěly na místech dřívějších slovanských strážních věží a svatyň. A podobně, jako když se křesťanské svátky jako zázrakem kryly se svátky slovanskými.

Zdroj:
názor autora

zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hinduistick%C3%BD_kalend%C3%A1%C5%99
http://www.tartaria.sk/slovanska-kultura/kalendar/slovansky-kalendar-alebo-koadov-dar
https://www.roduslava.cz/blog/uvod-slovane/
http://www.zafiro.cz/historie-slovanu-nase-skutecne-koreny/
http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2012010007
http://www.biosferaklub.info/povodny-kalendar-slovanov-bol-pouzivany-este-pred-300-rokmi
https://cs.wikipedia.org/wiki/Letopo%C4%8Det
https://sk.wikipedia.org/wiki/Slovansk%C3%BD_kalend%C3%A1r
https://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine_calendar
https://cs.wikipedia.org/wiki/Chronologie_datov%C3%A1n%C3%AD
http://kalendar.beda.cz/ruzne-letopocty
http://www.korene.sk/dejiny/pvh/chronologia/datovanie/



25.02.2017,22:14
Počet čtenářů: 0


 
Jméno/nick:
Trefný název:
  Proti spamu: Napište název šestého dne v týdnu malými písmeny a česky: 
Zde napište svůj názor ke článku:



 

Názory čtenářů: Slovanský kalendář


Vložit názor Zobrazit celou diskusi


název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v