Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:559274
Tento rok:7480
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Recenze: Ruční mlýnek na kávu LODOS 1920




Recenze: Ruční mlýnek na kávu LODOS 1920

  V souvislosti s mým předchozím článkem o kávě Pít kávu, nepít kávu. Jakou kávu pít?, ve kterém jsem došel k závěru, že když už pít kávu, tak jedině kávu kvalitní neinstantní a nejlépe čerstvě praženou, jsem přistoupil k dalšímu kroku, a to k nákupu mlýnku na kávu.



Jaký mlýnek na kávu koupit?

Zpočátku jsem měl jasno, že nebudu kupovat elektrický mlýnek na kávu. Proč? Inu, jsem přesvědčením i vírou survivalista (více zde). A kupovat elektrický  mlýnek na kávu, když vidím, jak hynou velká města ve válce (Aleppo, Mosul) a teroru (Berlín, Paříž), kde není záruka vlivem nestabilní bezpečnostní situace na stabilní dodávku elektrické energie... ne, to opravdu ne. To by byla chyba. Je sice pravdou, že mám dispozici UPS na zálohu v případě výpadku el. energie, ale rozhodně tímto potenciálem nechci plýtvat na mletí kávového zrna či podobné laskominy.

Ruční mlýnek na kávu má něco do sebe. Je to krásná řemeslná práce. Líbí se malým dětem, které mlýnky zbožňují. Takže tím tak trochu zabodujete i u dětí. A další nepoměrnou výhodou je samotná práce. Namlet sám sobě kávu ručním pohonem, to je, panečku, něco!

V této oblasti jsem tedy neměl vůbec žádné zkušenosti, ale rozhodl jsem se do toho jít.

Jaký mlýnek na kávu vybrat? Ruční mlýnky na kávu se rozdělují obecně na dva hlavní typy - na tzv. cestovní ruční mlýnky na kávu a tzv. stolní ruční mlýnky na kávu.

Původně jsem chtěl koupit cestovní mlýnek na kávu. Je to v souladu s mým survival přesvědčením, že vše potřebné je dobré mít v mobilním stavu. Jenomže... nevybral jsem si. Na trhu jsou různé značky, nejčastěji česká (LODOS), německá (KAHLA) a japonská (Hario a Porlex). I když nic nemám proti kvalitě japonských výrobků, od fukušimské události jsem značně zdrženlivý, co se nákupu japonského zboží týče. Německý ruční mlýnek byl na mé chudišovské moravské poměry velmi drahý (1500 Kč) a nikde jsem nedokázal dohledat zkušenosti uživatelů, zda jde o spolehlivý výrobek. Nicméně má keramické mlecí kameny.

A poslední zbýval LODOS. To je česká firma, takže bych podpořil domácí produkci a navíc se uživatelé doslova rozplývají nad jejich výrobky. Ovšem je pravdou, že jsem onde četl naopak kritiku, a chválu na japonské kávomlýnky. Většinově převažují chváliči produktu firmy LODOS.

Nicméně, cestovní mlýnek jsem vybrat nedokázal, protože mezi záplavou pochval byla i kritika, a občas i docela drsná (problém s aretací jemnosti mletí, problém se statickou elektřinou u plastu, údajně se občas obtížněji mele apod.). Proto jsem se podíval na stolní mlýnky.

Takže stolní mlýnek na kávu...

Nejradši bych si pořídil stolní mlýnek s keramickými mlecími kameny. Měl jsem takový pocit, že tam bude méně "bordela" a káva nebude kontaminována kovovými zbytky (jak si občas stěžují kritici) a nebo olejem. Bohužel nebylo zbytí, protože (nejspíš) všechny výrobky LODOS se honosí ocelovými mlecími kameny, které jsou prý speciálně tvrzené, aby dlouho vydržely. A také na ně dává firma záruku až 10 let. Což je pěkné, ale na druhou stranu, víte jak je to se zárukou třeba u obuvi, že jo... :-)

Když jsem si ty mlýnky prohlížel na všech možných zdrojích, pochopil jsem, že chci mlýnek s krytkou na zrnka, aby při mletí zrnka nevyskakovala do všech stran. Taky jsem nechtěl mlýnek plastový, kde "zlobí" statická elektřina, která lepí zrnka na stěny mlýnku a ta pak nejdou vysypat.
A v neposlední řadě jsem požadoval masivní ručku a bytelný mechanismus + snadné rozdělání a údržbu výrobku.

Podle fotky, internetových diskusí a komentáře výrobce a prodejce, jsem nakonec vybral typ Ruční mlýnek na kávu Lodos 1920.



Důvody výběru byly tyto:
+ poměrně příznivá cena (kolem tisícovky Kč v r. 2016).
+ krásné povrchové provedení, ořechové dřevo a zajímavé spojení stěn mlýnku.
+ kryt na zrnka.
+ příznivé rozměry mlýnku.
+ pochvala od uživatelů a žádná kritika.

A tak jsem pln očekávání objednal tento mlýnek a k tomu půl kila brazilské kávy čerstvě pražené s údajnou ořechovou příchutí. :-)

A přišel mlýnek...

Jednoho dne mlýnek na kávu dorazil. Otevřel jsem krabici a hned jsem objevil první kritický bod... Mlýnek byl brutálně orosený zvenku i zevnitř!!! Ano. Byla zima, byl rozdíl teplot, ale nechápu, proč nebyl NEPRODYŠNĚ zatavený do folie, zvláště, když se jedná o dřevo!!!

Nejprve jsem tedy mlýnek vysušil. Sušení mlýnku trvalo asi  hodinu. Tady v Česku jsem zvyklý na všechno, tedy i na sušení mlýnku :-).


Po vysušení mlýnku jsem si mlýnek zevrubně prohlédl. Výrobce mě nasral hned na začátku. Zespodu je základová deska nikoli přišroubovaná, aby šla dobře oddělat, ale přidrátovaná takovými těmi vbodacími drátky obdoba nábojů ze sešívačky. Tak to mě tedy dostalo. Všude jinde křížové šroubky jsou, ale základna je upevněná čtyřmi drátkovými spojkami... No, fajn. Asi si tam ty šroubky dám sám.

Nádherná přední strana mlýnku:


Jak vidíte, tak spodní strana NIC MOC. Ostatní "viditelné" strany jsou bez kazů. Tady bych měl pro výrobce poznámku, aby opravdu nešetřil a použil příště místo těch drátků zapuštěné křížové šroubky do dřeva. Je to pár korun navíc a možná deset minut práce pro zručného dělníka. Takhle to vypadá... no, řekněme ODFLÁKNUTĚ.



Další problém - šuplík jde vytahovat VELMI ZTUHA. Jsem chlap a dalo mi to dost zabrat, než jsem poprvé vytáhnul šuplík. Být v něm namletá káva, tak už je vysypaná na zemi!!! Zkusil jsem to trochu ošoupat, nakonec se šuplík uvolnil natolik, že už to zvládne i moje žena. Ale dítě zastrčit a vysunout šuplík ještě nezvládne. Asi přijde ke slovu smirkový papír. NO... není to žádná hrůza, i tohle si zvládnu dodělat sám.

A poslední problém - strčil jsem do mlýnku prst a --- ne nenamlel jsem si prst :-), nejsem idiot, ale mázl jsem prstem po vnitřním ústrojí. Hm... černý!
To znamená, že kdybych namlel kávu, tak to nepoznám, že je v ní i olej nebo co to bylo a vypil bych to všechno v "lahodném nápoji" :-). Výrobce v návodu uvádí, že je vhodné dvě dávky kávy pomlít a vyhodit, než si namelu kávu "na ostro". To beru. Ostatně i jiné mlýnky ze železa, než se zajedou, špiní. Nicméně tady mě to trošičku naštvalo, protože se jedná o mlýnek na kávu pro fajnšmekry a dva namleté kávové dávky problém NEŘEŠÍ.

Udělal jsem to takhle. Sypal jsem do mlýnku rýži a mlel rýži tak dlouho, dokud z mlýnku padala krásně bílá rýžová mouka. A pomlel jsem téměř celý sáček rýže. To by padlo drahé kávy! No... vlastně na černé kávě se černota nepozná. :-)))

Tak jo. Úvod máme za sebou, hodinu a půl mi tedy trvalo, než jsem mlýnek vysušil a připravil k pomletí první kávy, aniž bych musel získat nějaké speciální trauma.

První káva z mlýnku

Co mě překvapilo, bylo, že kávová zrna se v mlýnku melou velmi plynule a snadno. LÉPE NEŽ ZRNKA RÝŽOVÁ. Mletí dokonce zvládá i moje čtyřletá dcerka. A baví ji to. Takže jsem si namlel první kávu a uvařil. Ke kávě, co došla s mlýnkem, bych chtěl kriticky dodat, že ze dvou sáčku 250gramové kávy, jeden sáček netěsnil a unikal z něj  vzduch. Proto balík voněl silně po kávě. Jako reklamní tahák je to dobrý, ale ocenil bych, kdyby mi příště brazilská káva došla v neprodyšně zataveném sáčku bez toho, abych při zatlačení na sáček ucítil intenzivní syčivý zvuk s vůní kávy. Tak to opravdu ne....

První káva z mlýnku mi chutnala. U tohoto způsobu pití kávy už zůstanu. Instantní káva u mě skončila a stejně tak směska robusty (levná!) a arabicy v blíže nespecifikovaném poměru (všimněte si, že na žádném sáčku není napsáno, kolik procent je jakého typu kávy). Nyní piji čistou brazilskou kávu arabica bez příměsi robusty. A tak to má být. A věřte nebo ne, cenově to vychází na stejné úrovni, jako cena za kávu instantní.

Na závěr shrnu pozitiva a negativa tohoto mlýnku od české firmy Lodos:

Pozitiva
+ nádherná povrchová úprava dřeva.
+ překrásný, až sběratelský design výrobku, jehož cena bude časem nejspíš vzrůstat, zvláště, kdyby firma Lodos byla hypoteticky "zfúzována" nebo "po česku zprivatizována", "zamořena manažerskými inkompetenty" či "znárodněna", jak jsme na to tady u nás v české kotlince zvyklí.
+ vynikající zpracování všech plíšků, krásný zlatavý odstín.
+ robusní mlecí klička, pocit jistoty při mletí.
+ v mlýnku lze mlít i jiná zrnka, třeba rýži nebo obilniny.
+ mlýnkem zabodujete jak u dětí, tak u dalších rodinných příslušníků.
+ mlýnek je české výroby.
+ mletí kávy jde hladce a zvládne to i čtyřleté dítě. Opět vyzkoušeno, ano, nutil jsem malé dítě takto pracovat a některá Sluníčka by to mohla těžce nést přes srdíčka, což plně chápu.
+ vnitřní dřevo není mořené nebo lakované, je to čisté dřevo (bál jsem se, aby to neskončilo klasicky "pa čésky" :-)).
+ na strojek s ocelovými mlecími "kameny" dává výrobce záruku 10 let. Jak je tato záruka uplatňována a plněna v české praxi, prozatím netuším, ale určitě se to jednou dozvím a připíšu do článku...


Negativa
- základna je přichycená k mlýnku drátovými sponami, žádné šroubky.
- zápach lepidla. Z mlýnku čpělo lepidlo, konkrétně na šuplíku jsem viděl část lepidla nebo nějaké sračky, které se mi ještě lepilo na prsty! Toto mohlo být dáno vlhkostí z venku, která lepidlo "rozleptala". Dle data výroby byl mlýnek vyroben před několika týdny. Tak trochu nechápu, že výrobce lepí šuplíček, když se do něj má sypat voňavá káva... Ale budiž. Česko je Česko.
- vlhkost v mlýnku po dodání vlivem rozdílu teplot a nesprávně zabaleného mlýnku, který nebyl v zatavené folii, jež by ho chránila proti vlhkosti a nebo nějakými absorpčními kuličkami jako se to třeba dává do burských oříšků.
- černota. Mlecí mechanismus špinil, musel jsem mlýnek důkladně vymlít bílou rýží, kde mě barva moučky informovala, jak moc je mlýnek ještě nečistý. Snad nebudu při pití budoucích káv příliš kontaminován kovem... nebo olejem... nebo co to bylo.
- šuplík jde velmi obtížně vysouvat a zasouvat do mlýnku. Je třeba mít v ruce určitý "grif", aby se namletá káva nerozsypala.
- v šuplíku je patrný zbytek lepidla a celkově mlýnek čpěl po lepidle. Nyní už voní po kávě.

Závěrem

I přes negativa se mi tento mlýnek moc a moc líbí. Zůstane trvalou ozdobou domácnosti a pokud si výrobce přečte tento článek, chtěl bych, aby se zaměřil na likvidaci negativ. Stačí tak málo a výrobek bude téměř dokonalý....

Mlýnek bych označil za vysoce nadprůměrný výrobek a ohodnotil na 7/10 bodů.

Jak vidíte, tento mlýnek je skutečný KRASAVEC. Designově DOKONALÝ.

A tady je brazilská káva. Jeden balíček "dýchal" vzdoušek z balíku. No, nevadí. JÁ TO PŘEŽIJU.



Zdroj:
názor a zkušenost autora


20.12.2016,14:21
Počet čtenářů: 0



 

Názory čtenářů: Recenze: Ruční mlýnek na kávu LODOS 1920


Vložit názor Zobrazit celou diskusi


název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v