Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:561143
Tento rok:9349
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Jaký vybrat LINUX? Online průvodce, který vám pomůže s výběrem.




Jaký vybrat LINUX? Online průvodce, který vám pomůže s výběrem.

Kdesi kdysi dávno na internetu se nacházel on-line průvodce, který po odpovědi na otázky poskytl uživateli seznam vhodných Linux distribucí. Webová stránka zanikla, průvodce zmizel. A já jsem byl jako obvykle znechucený. Co mi zbývá? Vyrobil jsem tedy vlastního průvodce/test/kvíz, který vám po odpovědi na otázky poskytne seznam nejvhodnější Linuxů. Na otázku, jaký vybrat Linux, tedy obdržíte odpověď.

Na testu jsem pracoval přibližně 8 hodin. Jako zdroj informací jsem použil porovnávací tabulku verzí Linuxu, také vlastní články a informace o jednotlivých verzích Linuxu na Wikipedii. Vytvořil jsem si zdrojová data, na základě kterých jsem vytvořil otázky. A musím říct, že test je poměrně přesný a pracuje s aktuálními daty o Linuxových distribucích.

Technické údaje k testu :-):

- test v tuto chvíli bere v potaz 23 nejoblíbenějších Linuxových distribucí v Česku.
- obsahuje 42 otázek.
- jeho tvorba mi trvala 16 hodin.
- výsledky si můžete zkopírovat.
- test je zvláštní tím, že vždy poskytne data ke všem linuxovým distribucím a každou okomentuje ve vztahu k tomu, co požadujete. Komentář tam bude v případě, že uvedený Linux nepodporuje požadovanou vlastnost.
- výsledky jsou bodovány a samozřejmě seřazeny od nejvíce vhodných a tedy nejvíce obodovaných k těm nejméně.
- test bere v potaz požadavky na hardware (v rozumné míře, aby byla zachována dobrá funkčnost linuxového systému)

Test vám tedy poskytne odpověď na otázku, jaký Linux je pro vaše zařízení vhodný. Ať už se jedná o desktop, server, požadavek na LIVE distribuci nebo nahrávání OS z USB. Zároveň bere v potaz různorodost architektur od x86 až po PowerPC, ARM, MIPS apod.

A na závěr jako obvykle výzva - napište do diskuse, pokud najdete další porovnávací data k Linuxům, která v testu nejsou.

A nezapomeňte podpořit tento web: www.blogovnik.cz.

Děkuji.

Test najdete zde:
http://www.blogovnik.cz/skripty/testy/linux_vyber/index.php

A ještě výzva pro vývojáře Linuxu:

Pokud se náááhodou najde čtenář, který se podílí na vývoji nekteré z linuxových distribucí (jakože jsem takového člověka ještě v životě nepotkal a nepoznal a tak opravu netuším, kdo to vlastně vyvíjí, možná mimozemšťan nebo nějaký agent :-))), tak ať se mi přihlásí. Za prvé, objevit takového člověka bude pro mě něco jako objevit čtyřlístek, tedy velmi zvláštní exotickou formu jetele, a za druhé, napadlo mě, že pokud by mi jednotlivé distribuce dávaly zdroj dat s aktuálními parametry Linuxové distribuce, byl bych schopen to s předstihem na svém serveru vyčítat a zohledňovat v testu. Na formátu bychom se domluvili.

Ostatně stejně nechápu, že jsem nikde na netu nemohl najít přehlednou tabulku, co daná distribuce podporuje, minimální požadavky na výkon, podpora souborových systémů, zda je vývoj kontinuální/verzovitý, jaký stát má na vývoj distribuce největší vliv (tj. největší podíl občanů z daného státu), provázanost na firmy/státy/donátory, apod. Upřímně, celý vývoj Linuxu je pro mě jedna velká záhada. Podobná jako onehdá vývoj Firefoxu.... Ale snad mě někdo vyvede z omylu a já se rád poučím.

Údaje o jednotlivých distribucí Linuxu se rozcházejí na srovnávací tabulce Wikipedie a jednotlivých stránkách o distribucích (např. v podpoře PC architektur).
Byl jsem z toho zmatený, znechucený, nutilo mě to hledat více zdrojů informací, ověřovat si, no prostě na chaosu jsem ztrácel čas.

Ale jednu věc jsem pochopil. Vznik nových verzí Linuxu :-). Většina nových verzí vzniká tak, že skupina lidí (které jsem nikdy nepoznal a nevím, kde na to berou čas a peníze), je nespokojená se směrováním třeba Ubuntu, tak se nasere a vytvoří Xubuntu nebo Kubuntu. Kdo ví? Třeba se časem taky naseru a vytvořím Blbuntu. Jen tak, pro legraci. Inu, tomu se říká jednotná komunita. :-) A schválně budu zvědavý, jak se Blbuntu objeví na Wikipedii, když tam musí údaje dle sdělení jejich administrátorů dávat lidé, kteří nejsou přímo propojení s daným heslem. A také jsem zvědavý, jak se o Blbuntu začne psát v médiích, propagovat, cpát uživatelům horem dolem a jak si to vlatně získá komunitu a kde... Tyto procesy jsou mi stejnou záhadou jako samotní vývojáři Linuxu. Odkud se berou, kde vznikají, prostě cokoli.

S tím bych nahodil další výzvu. Pokud nějaký vývojář Linuxu najde odvahu odpovědět na moje otázky, rád jeho zodpovědi  zveřejním. Ale předem upozorňuji na to, že otázky nemusí být "korektní" a budou velmi "zvědavé".

Zdroj:
názor, zkušenosti a programování autora
http://www.blogovnik.cz/nejoblibenejsi-distribuce-linuxu-ve-svete-a-v-ceske-republice-201501011752.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Linux_distributions
A mnoho dalších dílčích odkazů zejména na jednotlivé distribuce


03.07.2016,07:52
Počet čtenářů: 0



 
Jméno/nick:
Trefný název:
  Proti spamu: Napište název šestého dne v týdnu malými písmeny a česky: 
Zde napište svůj názor ke článku:



 

Názory čtenářů: Jaký vybrat LINUX? Online průvodce, který vám pomůže s výběrem.


Vložit názor Zobrazit celou diskusi


název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v