Úvod Hledání On-line hry On-line testy Předplatné Jak podpořit Blogovník Provozní podmínky Zásady ochrany osobních údajů
 



Návštěvy
Celkem:561129
Tento rok:9335
počítadlo ALAWARE.CZ

Úvodní strana  Prohlížení článků  Recenze: CB Radiostanice Elix 535




Recenze: CB Radiostanice Elix 535

V článku Vybíráme survival mobilní CB (citizen band) radiostanici jsem prohlásil, že se mi zdá nejlepší vysílačka Midland Alan 42 multi. Zcela logicky bych tedy měl jít do nákupu právě tohoto stroje, ale ... zastavila mě cena + absence konektoru TNC. Nerad to říkám, ale nejsem ochoten zaplatit 3500 Kč za vysílačku se zastaralým konektorem BNC. Je mi líto. Survival vysílačka musí mít šroubovatelnou anténu a ne anténu, která se může ve spoji viklat. Shodou okolností máme BNC konektor na osciloskopu, takže jsem si jej důkladně prohlédl a myslím si, že pro připojení antény tento konektor není úplně OK.

Ať už jsem procházel ostatní radiostanice z různých hledisek, u každé se našly plusy i mínusy. Těžko vybrat dobrý přístroj, když jsou všechny zastaralé. Z hlediska poměru cena/výkon mi dobře vyšla radiostanice Elix 535. Bohužel i těch mínusů má požehnaně a k nim se dostaneme v následujícím textu.

Nakonec jsem se rozhodl do toho jít. Koupit Elix 535 a uvidíme. Prodejce mi slíbil dodávku s tímto vybavením:
radiostanice, autoadaptér, síťový adaptér, anténu pendrek a dokonce i poutko na ruku! :-) A bez baterií. Nic moc, ale alespoň něco. Vzhledem k tomu, že tato vysílačka mohla ležet ve skladu řadu let, požádal jsem prodejce, aby ji důkladně otestoval, než mi ji pošle. Prý to udělal.

Vysílačka mi přišla poměrně rychle, ale chyběly dvě slíbené věci. Český návod a síťový adaptér. Obojí jsem u prodejce urgoval, ale nedával si příliš naději na úspěch. Světe, div se! Návod mi poslali do mailu a adaptér mi přišel poštou dodatečně! Prodejce se tedy ukázal jako férová firma a jsem s jeho přístupem spokojen.



Počáteční seznámení s vysílačkou tedy díky opomenutí prodejce proběhlo bez manuálu. Pořídit 9 dobíjecích baterií taky nebylo zrovna levné, jestliže si uvědomíme, že cena jedné AA dobíjecí baterie se pohybuje mezi 50 - 90 Kč. Pár stovek si to tudíž vzalo.

Na internetu nacházíme matoucí informace, že Elix 535 je Hygen 535 a naopak. Ano a ne, ale spíš není. Podle toho, co jsem zjistil, je Hygen označení vylepšené Elix 535. Měl by mít navíc např. funkci SWR metru (což nemám ověřeno) a také větší počet kanálů. Navíc jsem viděl fotku Hygenu ve stejném krytu, ale s jinak uspořádanými tlačítky. Můj model tedy není Hygen, ale jen Elix a tuto funkci, i když byla dokonce avizovaná na prodejním internetovém obchodě, nemá, nebo o ní alespoň nevím a v manuálu také není zmíněna. (zjišťuji u prodejce a doplním)

Parametry radiostanice Elix 535:
Frekvence:  26.965 - 27.405 MHz
Citlivost: typ. 0,8 uV/ S-N 20 dB
Počet kanálů: 40
Výkon: 0.6 W/max. 4 W
9X AA Batteries
Cena: cca 2000 Kč

Funkce a výbava:
DOWN/UP, SCAN, DW, SQUELCH, HIGH/LOW, LIGHT, LOCK, POWER SAVE, RF, S-metr, TNC konektor, konektor pro připojení externího reproduktoru a napájení, LCD displej, 8 pamětí, VKV radiopřijímač, CEPT PR 27.

Nejprve si rozebereme mínusy této vysílačky:

- šílené množství baterií
Ano, vysílačka jede na 9 ks baterií. Je to hnus, šílenost, ale je to tak. Většina podobných CB mobilních maslostrojů potřebuje podobné napájení. Takže s tímto je potřeba se smířit.

- menší množství kanálů
Ano, je k dispozici pouze 40 kanálů, ale vysílačka je údajně homologovaná pro český i evropský trh. Na internetu jsou návody na odblokování, ale touto cestou se nevydám. Údajně je třeba přerušit spoj na desce a něco spájet + promačkat při startu. Pro mě 40 kanálů bohatě stačí.

- malá zapuštěná tlačítka - nelze ovládat v rukavicích
Někteří uživatelé uvádějí, že tlačítka jsou hodně zapuštěná do plastu a je problém ovládání v rukavicích. Nevšiml jsem si, že by byl nějaký problém v mačkání tlačítek, mně to vyhovuje.

- baterie jdou vyjmout hůř
Tak toto bych označil za stěžejní problém a DEMENCI vývojáře této mobilní radiostanice.
Prostor pro baterie se totiž nedá odklopit celý, ale jen jedna třetina. Šest baterek dlábíte z vysílačky, jak to jen jde. A samozřejmě poslední tři baterie, co jsou nejdál v tunelu, jsou velký problém. Vytvořil jsem si malý ohlý drátek (viz dole na jedné z fotografií), s jehož pomocí dokážu baterie během cca 2 minut (pozn. o dva dny později: nyní již během 1 minuty) vydlábit z přístroje ven, ale je to docela náročné a připadám si, jakobych používal na dveře paklíč. Za tohle by měl vývojář pořádně za uši.

- nepříjemný tón kláves, který se nedá vypnout
A toto je druhá stupidita pana stupidního vývojáře. NEJDE VYPNOUT ZVUK KLÁVES. A je třeba říct, že pípání slyšet je. Není to nepříjemné, ale tak nějak na sebe přístroj upozorňuje. Je to takové "normální" krátké pípnutí po stisku klávesy. Po delší obsluze si pomalu rozmýšlíte, co vlastně zmáčknout, aby to pípalo co nejmíň. Naštěstí při vysílání a příjmu na jednom kanále není co mačkat, takže moc nepípáte, pokud se nenimráte v nastavení. Nevím, na co vývojář myslel. Kdybych měl problémy se zrakem a každé tlačítko pípalo jinak, tak bych tuto funkci určitě ocenil. Bohužel všechna tlačítka pípají stejně.

- chybí ukazatel stavu baterií
Na displeji chybí ukazatel stavu baterií... To mě taky docela štve. Takovou věc uměly mobily z roku raz dva.

- vysílačka nefunguje samostatně z dodaného adaptéru, je to jen dobíječka na baterie.

- při dobíjení baterií nevidíme stav dobíjených baterií. Je lepší použít externí nabíječku baterií. Navíc je potřeba baterie dobíjet 16 - 24 hodin (12 V adaptér má výstup max. 100 miliampér).

Pokud se dokážete přenést přes výše uvedené potíže, tak to půjde. Při běžném provozu by tyto mínusy neměly dělat výrazný problém, tedy pokud vám nedojdou baterie někde na poli a pokud nebudete tisknout tlačítka, když kolem vás půjde nepřátelská hlídka :-).

A něco málo k plusům:

+ lze ručně přepínat výkon
Běžná funkce, ale užitečná.

+ skenování kanálů
Umí, ale je rušeno bránou squelch (prý je to i u dalších CB maslostrojů podobné). Tj. pokud nastavíte squelch příliš málo tolerantně, tak se skenování bude zastavovat a nepojede dál.

+ solidní výbava (adaptér do autozásuvky, síťový adaptér).
Solidní výbava, pokud se připomenete prodejci. :-)

+  bateriové pouzdro je ve stanici - není odnímatelné
V podstatě výhoda, z této vysílačky baterie rozhodně nevypadnou a opravdu uvnitř drží :-).

+  vestavěné FM rádio
Velká výhoda, nemusíte brát rádio, vysílačka přijímá FM docela kvalitně.

+  velký displej
Displej je přehledný, čitelný, byť monochromatický.

(+)  zobrazuje FRQ i kanály současně
Někteří píší, že Elix 535 zobrazuje FRW i kanály současně, bohužel vás musím zklamat, frekvenci nezobrazuje vůbec. Alespoň jsem si toho nevšiml. Musíte věřit, že kanál je kanál :-). Proto jsem "plus" umístil do závorky. Možná je to funkce model od modelu.

anténní konektor TNC = lepší citlivost a možná lepší anténní zisk
Toto je velká výhoda, připojení k anténě je opravdu precizní a odolné proti poškození.

+ celková bytelnost přístroje
Přístroj v obalu je opravdu bytelný, působí jako cihla, má slušnou váhu :-) a v případě nutnosti ho můžete použít jako kyj.
Elix 535 nejspíš docela dost vydrží z hlediska zacházení a nepříznivých podmínek. Plast je opravdu tvrdý, dá se říct, že takovou povrchovou odolnost jsem od přístroje ani nečekal.

+ ovladatelnost jednou rukou
Přístroj lze s určitou dávkou cviku ovládat jednou rukou.

+ otočné potenciometry na hlasitost a squelch
Super věc, přístroj se lépe ovládá.

+ možnost připojit externí mikrofon s reprákem

+ vysílačka stojí vertikálně na stole, nemusí být jen v polože vleže.
Spodní část je na to upravená a přístroj má solidní stabilitu v této poloze.

+ líbivý vzhled
Samozřejmě budou někteří odporovat, ale design této vysílačky se mi moc líbí. Je to takový retro vzhled mobilu z 90. let :-).

Závěrem:

Po tom, co jsem pilníčkem zbrousil vnitřní plochu, aby baterie lépe klouzaly ven z přístroje, jsem tento problém trochu zmírnil. Přesto bez pomůcky není možno baterie z přístroje vyjmout, ledaže byste přístroj něčím klepli, aby to z něj vylítlo :-).

Vysílačku budu používat jak na terénních výletech, tak při přesunech v autě na větší vzdálenosti, když se budu chtít u jízdy trochu pobavit poslechem kanálu č. 10. Doma vysílačku budu používat občas jako monitorovací přijímač a nebo jednoduše jako operativní snadno přenosné rádio.

Z dlouhodobého hlediska bude přístroj plnit hlavní funkci. Nouzové CB radiostanice pro případ mimořádné události, kdy lze vysílat nouzové volání a nebo naopak přijímat nouzové volání na kanálu 9. Se současným vybavením budu mít v mobilním terénu vysílací dosah 1-2 km, doma z externí antény 2-5 km. Přijímat lze signál i z větší vzdálenosti podle možností antény a síly signálu. Tj. i na obyčejný pendrek lze zachytit vysílání třeba z 10 km, pokud mezi vysílaným a přijímaným není něco, co by signál blokovalo.

Zkušenosti z praktického použití:

Použití v autě:
- malá externí anténa MAG 1345. Pokud se na pásmu 10 (kamiony) něco dělo, chytal jsem poměrně čistý a srozumitelný příjem. Pokud nelhala druhá strana o své pozici, přijímal jsem přenos (poměrně dost zarušený, ale srozumitelný) ze vzdálenosti cca 18 km. Vysílání ještě netestováno. Trošičku mě štvala šumová brána a hlavně funkce "SV" = automatické vypínání příjmu pro "úsporu energie", kvůli tomu jsem musel buďto neustále skenovat 40 kanálů a nebo nastavit squelch tak, aby vysílačka občas zašuměla a neupadla do úsporného režimu.


A to je zatím vše, není vyloučeno, že později doplním další zkušenosti právě do tohoto článku. Buďte tedy na příjmu a klidně se ozvěte i do diskuse, ale prosím zdvořile, článek jsem napsal pro tebe, můj čtenáři :-).






03.05.2016,19:32
Počet čtenářů: 0


 

Názory čtenářů: Recenze: CB Radiostanice Elix 535


Vložit názor Zobrazit celou diskusi


název a sídlo firmy: Josef Nádběla - ALAWARE IČ: 75811511,  sídlo: Moravská 617/18, Chropyně
Firma je zapsána do živnostenského rejstříku pod názvem 'Josef Nádběla', odkaz zde.
Jsme neplátci DPH.

Webový systém NÁDBĚLA WEB INFINITY 1.1.21D - Copyright Josef Nádběla - ALAWARE 2024 - Všechna práva vyhrazena.
CSS 3.0, PHP 5.4.20 STRICT (verze PHP na hostingu: 8.2.7), XHTML 1.0 Strict
Odladěno pro Internet Explorer 9-11; Mozilla Firefox 12-57; Opera 11,12; Google Chrome 20-34, Maxthon Cloud Browser v4.0.3.6000.
v